Albin Kurti kërkon dënimin e Thaçit dhe Veselit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe nënkryetari Glauk Kunjufca, gjatë ditës së mërkurë kanë dhënë dëshminë e tyre në Prokurorinë Themelore në Prishtinë për kallëzimin penal ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit. Kallëzmi penal i Vetëvendosjes u krye pasi sipas tyre presidenti Thaçi dhe kreu i PDK, Veseli kanë dhënë dëshmi të rremë për organizatën “Syri i Popullit”.

Kreu i Vetëvendosjes, Kurti pasi ka dëshminë në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, kërkoi që kallëzimi penal ndaj Thaçit dhe Veselit të kthehet në aktakuzë. Albin Kurti shprehu habinë se pse prokuroria nuk ka reaguar ndaj Presidentit të Kosovës Thaçi. Sipas Kurtit, presidenti ka marrë rolin e prokurorit pasi ka deklaruar se do të shtojë akuzat ndja tij dhe Glauk Konjufcës. Kurti shprehu gatishmërinë për të bashkëpunuar me Prokurorinë dhe tha se besonte se procesi do të përfundojë me dëmime për Presidentin dhe kreun e PDK-së.

Nënkryetari Vetëvendosjes, Konjufca pasi dha dëshminë në prokurori, tha se qëllimi i Thaçit dhe Veselit është eleminimi nga skena politike i Lëvizjes Vetëvendosje nëpërmjetdeklarimeve të rreme.

 

Burimi: KosovaPress

Të fundit

E vogla e saj feston 1-vjetorin/Sara Hoxha:Kur të rritesh ëndrrat e tua ndiqi në Shqipëri

Vajza e Sara Hoxhës dhe Ledian Liços, Ruya feston sot 1-vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë për vajzën...

Anglia jep lajmin e mirë për shqiptarët (Vendimi)

Paga minimale e Britanisë do të rritet në 12,67 euro në orë, konfirmoi ministri i Financave Jeremy Hunt të hënën në konferencën vjetore të...

Lajm i MIRË për shqiptarët/ Ambasada gjermane: Nga 1 Janari ata që kanë pasaportë…

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar se të gjithë ata që posedojnë pasaporta të Kosovës, duke filluar nga 1 janari mund të udhëtojnë...

“Do luftoj për emrin tim”/ Trump del sot para Gjykatës, ja me çfarë akuzash do përballet

Ish-presidenti amerikan Donald Trump njoftoi se do të dalë sot në gjykatë në fillim të një gjyqi për mashtrim civil, në të cilin do...

Shtatë ushqime të dëmshme për mëlçinë që duhet të largoni nga dieta juaj

Mëlçia është një nga organet thelbësore për funksionimin e duhur të trupit tonë. Është përgjegjëse për largimin e toksinave, nxit tretjen e ushqimit të...

Lajme të tjera

Web TV