Maqedonia e treta në botë për papunësinë e të rinjve

113 563 lexime

77,486FansaPëlqeje

Maqedonia vijon të jetë ketë numrin më të lartë të papunësisë, sidomos tek të rinjtë.

Sipas statistikave të “The Economist” për vitin 2018, papunësia tek të rinjtë (mosha prej 15 deri 24) është 44.7 për qind. Me këto numra Maqedonia e Veriut renditet e treta në botë, ndërsa para saj janë vetëm Bosnja e Hercegovina (46.7%) dhe Afrika e Jugut (52.9%).

Ndërsa sa i përket papunësisë tek të gjitha moshat, Maqedonia e Veriut është në vendin e gjashtë në botë, me 21.6 për qind të papunësisë.

Ndërsa Shqipëria me 13.9 për qind të papunësisë së popullsisë, renditet në vendin e 19 në botë.

Të fundit

Një shkollë e re në Tiranë do të mbajë emrin e gazetarit Andra Stefanit

Rreth 1000 nxënës të zonës së Astirit dhe të Doganës do të kenë shumë shpejt një shkollë të re. E...

Vjedhje dhe trafik narkotikësh, OFL iu kërkon “llogari” për pasurinë 3 personave

Tre persona të dënuar për drogë dhe vjedhje me armë, duhet të japin “llogari” për pasurinë e tyre para Operacionit Forca e Ligjit. Në kuadër...

Radha kilometrike në Kakavijë, qytetarët presin të tensionuar për të kaluar kufirin

Në Kakavijë situata është kaotike për shkak të radhëve të gjata që janë krijuar prej ditësh. Kjo duket edhe nga pamjet e siguruara nga Fjala.al...

Ç’po ndodh në familjen e Monica Bellucci-t? Aktorja pushime në krahët e ish-bashkëshortit

Monica Bellucci dhe Vincent Cassel mbetën në një marrëdhënie të shkëlqyer pas divorcit. Ende ka spekulime se ish-bashkëshortët nuk pajtohen më së miri, mirëpo...

Lajme të tjera

Web TV