Franca teston teknologjitë e reja ushtarake, sulm me dron në Mali

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Franca prej kohësh ka treguar ambicie në fushën ushtarake, por ajo duket se nuk do që të mbetet prapa teknologjive më të fundit. Prej disa kohësh, Franca, ka nisur testimet e armëve të gjeneratës së re, ndër të cilat edhe dronët e ndryshëm të sofistikuar dhe të armatosur.

Por sot, Ministria e Mbrojtjes së Francës, njoftoi se të shtunën në Mali ka kryer sulmin e parë me dron dhe me atë rast janë vrarë shtatë ekstremistë islamikë në pjesën qendrore të vendit.

Franca në këtë mënyrë i është bashkëngjitur grupit të vogël të vendeve, të cilat përdorin dron të armatosur, në mesin e të cilave janë SHBA-të, Britaninë e Madhe dhe Izraeli.

Sipas AP-së, ushtria e Francës me sukses testoi sulmin e parë me dron të armatosur gjatë funbjavës, gjatë vizitës së presidentit Emmanuel Macron në shtetin fqinj Bregu i Fildishtë, ku ndodhet baza e saj ushtarake.

Ministrja e Mbrojtjes, Florence Parley, tha se, dronët do të mbrojnë trupat franceze dhe do të ndalojnë në mënyrë efektive armikun, si dhe do të lejojë trupat franceze të tregojnë një fleksibilitet më të madh në luftime./Fjala.al/

Related image

Related image

Related image

Related image

Related image

Related image

Të fundit

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në...

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi gjithçka Si e bëri një...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Lajme të tjera

Web TV