Humbën prindërit nën rrënoja, qeveria miraton një vendim për jetimët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zbardhet një tjetër vendim i Këshillit të Ministrave, i cili u miratua gjatë mbledhjes së sotme të qeverisë.

Qeveria ka miratuar bursën prej 150 mijë lekësh për nxënësit e shkollave të arsimit parauniversitar dhe arsimin e mesëm profesional në institucionet arsimore publike, të cilët kanë humbur familjarët në tërmetin shkatërrues të 26 nëntorit në qarqet e Durrësit, Tiranës dhe Lezhës.

“Fjalia e parë, e pikës 31.1, ndryshohet, si më poshtë vijon:

“31.1. Përfitojnë bursë në masën 15 000 (pesëmbëdhjetë mijë) lekë në muaj nxënësit, të cilët ndjekin arsimin parauniversitar dhe arsimin e mesëm profesional në institucionet arsimore publike, anëtarë të familjes së personave që kanë humbur jetën ose janë shpallur të zhdukur në qarqet Durrës, Tiranë dhe Lezhë, si pasojë e tërmetit të datës 26.11.2019”, citohet në vendimin e qeverisë.

Ndërkohë ditën e sotme janë marrë edhe një sërë vendimesh të tjera, si shpërblimi i fundvitit për pensionistët, zgjatja e pushimeve për të gjithë institucionet e administratës shtetërore në vend dhe shumë të tjera.

Të fundit

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç,...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Sudani Jugor: Papa bën thirrje që njerëzit të refuzojnë “helmin e urrejtjes”

Papa Françesku e ka përfunduar pelegrinazhin e paqes në Sudanin Jugor, duke organizuar një meshë të hapur për mijëra pjesëmarrës. Ai i ka bërë thirrje...

Harry Kane rekordmen/ Tottenham mposht Manchester Cityn, buzëqesh Arsenali

Harry Kane, golashënuesi i tretë më i mirë në historinë e Tottenhamit (267 gola). 29-vjeçari, me golin që realizoi ndaj kampionëve në fuqi të...

Lajme të tjera

Web TV