Khashoggi/OKB: Dënimi i 5 personave me vdekje po mbulon fajtorin e vërtetë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dënimi me vdekje i pesë personave të akuzuar për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi, ka hedhur hije dyshimi mbi mënyrën e procesit gjyqësor ndaj tyre.

Të gjitha dyshimet bien mbi vetë princin saudit Mohamed Bin Salman, pasi ky i fundit mund të ketë orientuar gjyqin ndaj kësaj çështjeje.

Dy besnikët e tij më të mëdhenj, Saud al-Qahtani, këshilltar i ngushtë dhe ish-mjeku i princit të kurorës dhe Ahmed al-Assiri, i cili ishte në krye të shërbimeve sekrete dhe ishte i dyshuar për drejtimin e operacionit në terren, u shpallën të pafajshëm.

Nga ana tjetër, sipas zëdhënësit të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Stephane Dujarric, vendimi është i papranueshëm: “Sekretari i Përgjithshëm vazhdon të theksojë nevojën për një hetim të pavarur dhe të paanshëm për vrasjen”.

Në të njëjtën linjë ka qenë edhe Ankaraja zyrtare e cila e cilëson vendimin e gjyqësorit për krimin e kryer brenda ambienteve të konsullatës saudite në Turqi, shumë larg pritshmërive.

Më i ashpër ka qenë reagimi i Reporterëve pa Kufij, sipas të cilëve, “Dënimi me vdekje i pesë prej të akuzuarve mund të interpretohet vetëm si një dëshirë për të heshtur përgjithmonë dëshmitarët apo edhe autorët e kësaj vrasje të tmerrshme”, tha sekretari i përgjithshëm i organizatës, Christophe Deloire.

Khashoggi ishte një kolumnist për Washington Post, ku kritikonte vazhdimisht regjimin e Bin Salmanit./Fjala.al/

Të fundit

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Lajme të tjera

Web TV