Të bëhemi dhuratë-mesazhi brilant i Papa Françeskut në Shën Pal

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Meshën tradicionale kremtuar në Bazilikën e Vatikanit Natën e Krishtlindjes, Papa Françesku kujton se dashuria e Zotit nuk është e negociueshme.

Njerëzimi, vazhdon, nuk është më vetëm sepse Zoti u bë njeri! Përballë dashurisë “së çmendur” të Jezusit, nuk ka justifikime!

Ne nuk presim – pohoi – që i afërmi jonë “të bëhet i mirë” për t’i bërë mirë ose të presim që Kisha të jetë e përsosur për ta dashur atë. Të bëhemi dhuratë, kështu që, do të ndryshojmë ne dhe Kisha”!

Pra, Mesha e Natës së Krishtlindjes kremtohet gjithnjë në një atmosferë të veçantë, në pritje të zbardhjes së dritës së ditës së re si simbol i lindjes së Foshnjës Hyjnore, që sjell dritë mbi gjithë botën.

Papa Françesku e kremtoi Meshën e Natës së Krishtlindjes, duke nisur nga ora 21.30 e 24 dhjetorit e, duke vënë në dukje, si lajtmotiv të homelisë, pikërisht këtë fakt, kalimin nga errësira në dritë…

E duke e kthyer në temë kryesore të homelisë, Papa përvijoi kuptimin e Krishtlindjes.

“Sonte – nënvizoi Ati i Shenjtë – e kuptojmë se, megjithëse nuk e meritonim, Ai, Zoti u bë i vogël për ne… Krishtlindja na kujton se Zoti vazhdon ta dojë çdo njeri, madje edhe më të keqin…

Dashuria e tij nuk ka kushte, nuk varet nga ti. Mund të kesh ide të gabuara, mund të kesh bërë lloj-lloj gjërash, por Zoti nuk heq dorë nga dashuria për ty…

Edhe në mëkate, vazhdon të na dojë. Dashuria e tij nuk ndryshon…; është besnike, e durueshme!

Kjo është dhurata e Krishtlindjes: zbulojmë me habi se Zoti jep gjithçka falas, me gjithë butësinë e mundshme. Lavdia e tij nuk na verbon, prania e tij nuk na frikëson.

Lexo edhe :  Sulm me raketa në Luhansk, 5 të vdekur dhe 19 të plagosur

Lindi krejt i varfër, për të na e fituar zemrën me pasurinë e dashurisë së tij”! /Fjala.al/

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV