Kishat në Ballkan po ndahen nga Moska/Trembet Rusia: Skenar si në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritetet malazeze kanë arritur të rezistojnë deri më tani që institucioni kishtar të përdoret për qëllime politike.

Ky është konstatimi që bën eksperti rus i besimeve fetare, Roman Lunkin.

Lunkin, i cili drejton Qendrën për Studimin e Fesë dhe Shoqërisë në Institutin Evropian të RAN, thekson se Mali i Zi rrezikon të përfundojë si në skenarin ukrainas. “Ne kemi parë se si në Ukrainë kur ish-presidenti Petro Poroshenko dhe Patriarkana e Kostandinopojës themeluan me forcë Kishën e Ukrainës. Ata kërkuan gjithashtu të ndaheshin nga Patriarkana e Moskës, të ardhurat dhe një pjesë e tempujve të kësaj kishe të futeshin nën juridiksionin e Ukrainës” shprehet Lunkin për Sputnik.Sipas ekspertit Lunkin, autoritetet malazeze po luajnë të njëjtën kartë. Lunkin shpjegon se ata duan të shkëputin kishën e tyre nga Patriarkana e Moskës për qëllime politike.

Lunkin shpjegon se kjo ide po përhapet në shumë kisha që varen nga Partriarkana e Moskës.

Të njëjëtën rrugë është duke ndjekur edhe Maqedonia. Po ashtu e njëjta gjë po ndodh edhe në Moldavi.

Ai shton se përpjekjet e këtyre vendeve për t’u shkëputur nga Patriarkana e Moskës, u jep liderëve politikë, një kartë të fortë për të kontrolluar kishat që kanë nën juridiksionin e tyre. /Fjala.al/

Të fundit

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në...

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi gjithçka Si e bëri një...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Lajme të tjera

Web TV