Dëmet nga tërmeti/ Raporti: Tirana me 140 pallate të pabanuara

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tërmeti i 26 nëntorit i ka kushtuar 140 pallate të pabanuara kryeqytetit. Megjithatë sipas drejtorit të përgjithshëm i Emergjencave Civile në Bashkinë e Tiranës, Erindi Bejko, do të duhet dhe një akt ekspertimi i thelluar për të vlerësuar se cilat nga pallatet do të rikonstruktohet dhe cilat do të prishen tërësisht.

Kanë mbërritur aktet e para të konstatimit zyrtarisht. Për sa i përket dëmeve në pallat janë ndarë në tre kategori.

Për ato që kemi vërtetim që nuk kanë dëme në strukturë kemi filluar proces evidentimi për nevojat dhe riparimet.

Dëmet e mesme do të marrin një sy të specializuar dhe pastaj do të nisin nga riparimi.

Për ato me dëmtime të rënda do të vendoset nëse pallatet do të rrinë në këmbë apo do të shemben”, – deklaroi gjatë një prononcimi për Tv Klan, drejtori i përgjithshëm i Emergjencave Civile në Bashkinë e Tiranës, Erindi Bejko.

Pas mbylljes së raporteve përfundimtare, Bashkia e Tiranës thotë se do të nisë puna për riparimet e dëmeve të lehta në objektet që nuk kanë pësuar dëmtime në strukturë.

Ndërkohë ekspertët në Durrës, Krujë, Lezhë dhe Laç vijojnë vlerësimin e banesave të prekura nga tërmeti. Disa prej tyre që janë vlerësuar të pabanueshme janë shembur dhe të tjera po vijojnë që të kenë të njëjtin fat./Fjala.al/

Të fundit

Lehtësohen procedurat e lejeve për objektet bujqësore e të banimit në fshat

Janë publikuar në fletoren zyrtare ndryshimet e vendimit të Këshillit të Ministrave 283/2015, të cilat lidhen drejtpërdrejt me rregullat...

Konkurrenca mbyll hetimin për tregun e shërbimit taksi në aeroportin e Rinasit

Autoriteti i Konkurrencës (AK) ka mbyllur procedurën e hetimit të thelluar ndaj ndërmarrjes Tirana International Airport dhe Auto Holiday Albania në tregun e shërbimit...

Thirrja e Salianjit për demokratët: Ejani në PD

Deputeti demokrat Ervin Salianji ka drejtuar një apel për të gjithë demokratët në Partinë Demokratike. Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, i cili njohu si...

Punën në shtet e duan më shumë gratë, 61% e aplikimeve

Gratë mbeten më të interesuara për të punuar në administratë. Të dhënat zyrtare të Departamentit të Administratës Publike tregojnë se 61% e aplikimeve u plotësuan...

Biden dhe Zelensky firmosin marrëveshjen e sigurisë 10-vjeçare

Joe Biden dhe Volodymyr Zelenskyy kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare që synon të ofrojë mbështetje për Kievin ndërsa mbrohet nga agresioni rus. Marrëveshja...

Lajme të tjera

Web TV