35 foto që përkufizojnë modën e grave në vitet ‘40

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Moda e grave në vitin 1940 ishte ajo për krijimin e një siluete klepsidër, me detaje mashkullore: supet e mbushura, me bel të lartë dhe funde të linjës A, që zbrisnin në gju. Kjo ishte forma e përditshme në veshje, nga kostumet te fustanet. Edhe pantallonat kishin një formë të ngjashme, me bel të lartë dhe të gjera.

Nëse një grua nuk i kishte këto forma, klepsidër (orë rëre), rrobat dizenjoheshin enkas, për ta ndihmuar atë që të arrinte pamjen.

Të qenit të bashkuara, gëzuara dhe praktike, ishte puna e grave përgjatë Luftës së Dytë Botërore.

Shikoni këto fotografi nga Suzanne për të parë se si visheshin shpesh gratë e reja në vitet ‘40.

Burimi: vintag.es

Përgatiti: L.Veizi


Të fundit

Ardit Gjebrea ndan foton familjare: Pas 1 viti e gjysëm, përsëri bashkë

Pas një viti e gjysmë Ardit Gjebrea dhe familja e tij janë bërë të gjithë bashkë në SHBA. Prej...

Rama ndan momentet pikante nga takimi me Vuçiç e Zaev

Kryeministri Edi Rama ka ndarë foto nga takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor në Shkup. Ai ka shkëputur disa nga momentet pikante të takimit me...

“Ky është një hap i madh”, Vuçiç publikon foton me Ramën dhe Zaev

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka publikuar një fotografi me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Takimi i...

Mbi 5 mln qytetarë të vaksinuar në Greqi, Delta përhapet në ishuj

Plot 5 mln qytetarë në Greqi janë vaksinuar kundër COVID. Shifra u arrit në orët e pasdites ndërsa autoritetet vendase e kanë cilësuar si...

Mbappe largon Real Madrid, shprehet zyrtarisht mbi dëshirën më të madhe

Kylian Mbappé dërgon një mesazh të rëndësishëm teksa sezoni i ri është duke filluar. Sulmuesi francez, i intervistuar nga revista zyrtare e Paris Saint-Germain, tha: “Ëndrra...

Lajme të tjera

Web TV