Kryesimi i OSBE-së/ Ish-ministri: Rama e ktheu në karikaturë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-ministri i Jashtëm, Tritan Shehu, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se e ka kthyer kryesimin e Organizatës për Bashkëpunim dhe Siguri në Evropë, OSBE-në, në një krikaturë.

Këtë reagim Shehu e ka bërë përmes një postimi në “Facebook”, ku shkruan se vetëm një ditë pasi kryesimi i OSBE-së u mor nga Shqipëri është duke u kthyer në komedi.

Sipas ish-Ministrit OSBE kërkon që të nxjerrë nga kriza vendet që janë në situatë të tillë, ndërsa nga ana tjetër Rama e ka zhytur vendin në një “kriza politike institucionale” dhe citon këtu dhe Bundestagun.

“Rama e katandisi kryesimin e OSBE në një karikaturë.

“Shqipëria në krizë” do të kryesojë OSBE, ky është titulli ironik i mediave ndaj marrjes dje të drejtimit të asaj organizate.

Duhej të ishte ky një mundësi promocioni për ne dhe një mesazh për OSBE-në, kur në fakt po kthehet në një komedi.

OSBE është një organizëm që kërkon të nxjerrë nga krizat ata që janë, Rama e ka futur vendin në një “krizë politike e institucionale” sipas Bundestagut.”-shprehet ai.

Më tej,Tritan Shehu thekson se kjo organizatë ka si prioritet zgjedhjet e lira e të ndershme, ndërsa sipas tij kreu i qeverisë ka zhvilluar zgjedhje të blera.

“OSBE ka prioritet zgjedhjet e lira e të ndershme, Rama ka zhvilluar zgjedhje të blera politike dhe një farsë “votimi” më 2019, sipas vetë OSBE.”-shkruan ndër të tjera ish-Ministri.

Postimi i plotë i Tritan Shehut:

Rama e katandisi kryesimin e OSBE në një karikaturë.

“Shqipëria në krizë” do të kryesojë OSBE, ky është titulli ironik i mediave ndaj marrjes dje të drejtimit të asaj organizate.

Duhej të ishte ky një mundësi promocioni për ne dhe një mesazh për OSBE-në, kur në fakt po kthehet në një komedi.

Lexo edhe :  Amnistia fiskale/ Kim: Mos e bëni, rrezikoni BE-në, Rama i vendosur për ta kaluar

OSBE është një organizëm që kërkon të nxjerrë nga krizat ata që janë, Rama e ka futur vendin në një “krizë politike e institucionale” sipas Bundestagut.

OSBE ka prioritet zgjedhjet e lira e të ndershme, Rama ka zhvilluar zgjedhje të blera politike dhe një farsë “votimi” më 2019, sipas vetë OSBE.

OSBE lufton për një drejtësi eficiente, etja e Ramës për ta kontrolluar atë na ka çuar në një dekapitim të atij sistemi, pa Gjykatë të Lartë e Kushtetuese.

OSBE ka si flamur pluralizmin, Rama sot përdor një Parlament monist e antikushtetues 122-sh, me 42 «pupacë» në atë, një qeverisje lokale sovjetësh, etj.

OSBE ka prioritet liritë e medias, të njeriut, ndërsa Rama miratoi në atë Parlament një ligj të tipit «agjitacion e propagandë», deporton individë pa asnjë transparencë e vendim gjykate….

Dhe kështu mund të vazhdohet deri te nevoja që ka OSBE për të pasur si interlokutore një Ministri të Jashtme serioze e profesionale!

Ndërsa Rama e ka katandisur dhe atë në një ngrehinë, që nuk luan asnjë rol…që as nuk dihet se cilin ka për Ministër.

Në këto kushte ky rast i humbur veçse na vendos në rolin e «bedelit» duke na bërë qesharakë, si dhe komprometon atë institucion prestigjioz./Përgatiti: Fjala.al/


Të fundit

Duhet plan i zgjuar gjithëpërfshirës për reduktimin e pabarazisë dhe uljen e inflacionit

Nga Eduart Gjokutaj Një gjetje kryesore e përmendur si politika gjithëpërfshirëse më e mirë për të reduktuar pabarazinë në të...

NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

Të fshehur nën e aeroportit të Bornholm qëndrojnë dy avionë luftarakë F-16 dhe jo pa arsye. Avionët shërbejnë si mburoja e NATO-s në Detin...

Nord Stream/ Gazetari: Rusia pret tubacionet nënujore të Britanisë

Një prezantues i televizionit shtetëror rus ka kërcënuar se do të sabotohen kabllot dhe tubacionet kryesore britanike nënujore vetëm disa ditë pas shpërthimeve në...

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë është e gabuar  

Departamenti Amerikan i Shtetit reagoi pas vendimit të Serbisë për të njehsuar politikën e jashtme me Rusinë, duke e cilësuar këtë vendim si thjesht...

Meta: Ndërtimet pa leje nuk janë të rastësishme

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur i prerë në raport me kryeministrin Edi Rama duke thënë se nuk do të ketë...

Lajme të tjera

Web TV