Kosovë/ Loja me numra ministrish dhe takimi Thaçi-Kurti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti thuhet se do të takohen nesër pak pas mesdite.

Të dhënat janë bërë publike nga mediet kosovare. Madje ato i referohen një reagimi të kreut të shtetit i cili lë të kuptohet edhe orarin e takimin me Albin Kurtin. Por ajo që është interesante përveç asaj që pritet të diskutohet në këtë takim, është fakti i lojës që po bëhet mes palëve.

Presidenti kërkohet t`i lihet LDK-së e për pasojë, Kurti kërkon një ministri që ‘ia ka marrë Isa Mustafa. Duket se shifrat që janë ngërthyer në 6 me 4 për LDK-në, për ministra, nuk e kënaqin liderin e ri të Kosovës, i cili vjen me të drejtën e fituesit. Po ashtu edhe Thaçi nuk shkon pa pretendime në këtë takim.

Ai ka thënë se: “Unë e mirëpres paktin që pas ftesës së tretë që zotëri Kurti i është përgjigjur ftesës për datën 6 janar në orën 15.00.

Do ta pres në zyrën time, nuk mund të sillemi as me hatër. Mirë se vjen, e mirëpres”, tha presidenti Thaçi, i cili ka shtuar se pret që në javët e para të janarit të arrihet një marrëveshje në mes partisë fituese dhe partnerit qeverisës, duke vënë kështu në vend vullnetin e qytetarëve.

Kurse Kurti, ditë më parë, ka thënë se do të takohet me Presidentin Thaçi, por ai nuk e përcakton datën e formimit të qeverisë.

“Mua vetëm LDK ma përcakton datën e formimit të qeverisë”- ka thënë ai. Përndryshe, para këtij takimi LDK do të mbaj dy mbledhje të rëndësishme, atë të kryesisë dhe të grupit parlamentar, e cila thuhet se do të jetë edhe lëvizja e fundit e LDK-së për të qartësuar qëndrimin e saj, karshi koalicionit me VV-në.

Lexo edhe :  ‘Tetori Rozë’, Rama apel grave dhe vajzave: Kryeni mamografinë

Mediat vendase kanë raportuar se VV tashmë i ka bërë një ofertë LDK-së, pas zgjedhjes së Glauk Konjufcës si kryetar të Kuvendit, duke i ofruar LDK-së të marrë gjashtë ministri, kundrejt katër sa duhet të kishte Lëvizja Vetëvendosje.

Ndërsa, në ofertë parashihet që presidenti t’i takojë LDK-së, dhe në momentin e zgjedhjes së këtij pozicioni, atëherë partia e Isa Mustafës t’ia kthejë një ministri VV-së, duke u barazuar 5 me 5 sa i përket ministrive. /Fjala.al/

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...

Lajme të tjera

Web TV