test

Kurti shkon në zyrë të Thaçit, pritet mandatimi i kryeministrit të ri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Albin Kurti i ka refuzuar presidentit Thaçi, dy ftesa brenda ditës. Por të hënën Presidenti i Kosovës pritet ta mandatojë Albin Kurtin si kryeministër.Disa letra radhazi janë shkëmbyes për t’u dakorduar për një takim.

Dhe kështu presidenti i  Thaçi dhe kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Kurti, pritet që më në fund të takohen ditën e hënë.
Thaçi ka deklaruar se do ta presë fituesin e zgjedhjeve më 6 janar në zyrën e tij, duke ia caktuar orën 15:00.

Nga Lëvizja Vetëvendosje, për “T7” kanë konfirmuar se takimi mes Thaçit e Kurtit do të ndodhë ashtu siç ka theksuar edhe kreu i Vetëvendosjes, në letrën e dërguar presidenti.

“Në letrën e dërguar Presidentit, Kryetari Kurti ka theksuar se me datën 6 janar në orën në të cilën mundet presidenti, do të mund të takoheshin. Dhe po, nesër pritet të mbahet takimi”, kanë thënë Zyra për Shtyp e Vetëvendosjes.

Ndërkohë, një takim po aq i rëndësishëm do të zhvillohet të hënën në zyrat e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Fillimisht mblidhet kryesia e kësaj partie, e më pas edhe grupi parlamentar.
Gjithë këto takime po ndodhin pas zhvillimeve në seancën konstituive të fund vitit të kaluar, kur Glauk Konjufca u zgjodh kryetar kuvendi.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, dolën të parat në zgjedhjet e 6 tetorit, ndërsa ende, as pas tre muajsh, nuk kanë arritur të merren vesh për një koalicion  bashkë-qeverisës.

Të fundit

Lady Gaga bën daljen e parë publike pas thashethemeve për shtatzëni

Këngëtarja e njohur Lady Gaga është shfaqur për herë të parë në publik pas thashethemeve për shtatzëni, gjatë shfaqjes...

Hëna e Plotë e qershorit, shenjat e horoskopit që preken më shumë

20 qershori ishte një ditë e ngarkuar për yjet pasi kishim solsticin veror në hemisferën veriore dhe ditën e parë të sezonit të Gaforres. Vetëm...

Euro 2024/ Austria fiton duke bindur, 3 gola për 3 pikë

Polonia dhe Austria u përballën në Berlin, në ndeshjen e vlefshme për raundin e dytë, të Grupit D., sfidë e fituar nga austriakët 3-1. Sfida...

Dhjetëra të vdekur nga vapa në Meksikë: 4 herë më vdekjeprurëse!

Vala e të nxehtit po përhap probleme të mëdha kudo nëpër botë. Sakaq, në Meksikë temperaturat e larta kanë marrë dhjetëra jetë njerëzish e ndërsa...

Çmimi letrat Kadare 2024, shkrimtari i ri Dionis Prifti shpallet fitues me shumicë votash

Dionis Prifti shpallet fitues i edicionit të dhjetë të Çmimit letrar KADARE 2024, me romanin “Dy javë nën balonë” Në përputhje me Statutin e Çmimit...

Lajme të tjera

Web TV