Thaçi: 48 orë afat për Kurtin, të nominojë një kandidat për kryeministër

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti Thaçi ka deklaruar pas takimit me kreu e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, se ka ka mundësi të themi 48 orë më shumë për nominuar kandidat për kryeministër.

Përmes një postimi në Shërbimin e tij në Facebook, Thaçi ka thënë se nevoja e formimit të Qeverisë është jetike për shtetin dhe qytetarët e Kosovës.

Postimi i shqip:

Sapo zhvillova një takim për të parë me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, në mbrojtje për zbatimin e rezultatit të dëshiruar për Zgjedhjeve të Përgjithshme të 6 tetorit të kësaj të ditës.

Tashmë është bërë hapi i parë i konstituimit të kuvendit të Republikës së Kosovës, për çka jepet për të dhënë përgjigje deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Nevoja e formimit të Qeverisë është jetike për shtetin dhe qytetarët e Kosovës. Z. Kurti sot nuk mund të ofrojë propozimin e të nominuarit nga Lëvizja Vetëvendosje.

Si president i vendit do ta ushtroj autoritetin e kushteve dhe ligjor të ruajtjes dhe kultivimit të unitetit politik të qytetarit dhe orientimit euroatlantik të shtetit të Kosovës.

Prandaj, kam treguar që sigurohet z. Kurti më shumë se 48 orët e ardhshme për nominimin e kandidatëve / kandidatët për kryeministër të ardhshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, para se të martohet veprimet e radhës kushtetuese dhe lejon.


Të fundit

Meta: Ndërtimet pa leje nuk janë të rastësishme

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur i prerë në raport me kryeministrin Edi Rama duke thënë...

Dy satelitët, Rama: Do zbulojnë ndërtimet pa leje  

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se me ngritjen e satelitëve Albania 1 dhe Albania 2 do krijohet një “kryeinspektoriat” që sipas tij s’ka parti...

Sfidat e Shqipërisë/ Presidenti Begaj takon Ambasadoren amerikane

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti në zyrën e tij Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim. Sipas zyrës së shtypit...

Përroi kanceroz që ndan kapterët e ushtrisë me “civilët e pastërtisë”

Nga Leonard Veizi Edhe për këtë vit sezoni veror u mbyll. Me shi. Por a ishte i suksesshëm ky sezon, përsa i përket turizmit e plazheve? Padyshim,...

Amnistia fiskale/ Rama u tregon “derën” ambasadorëve

Kryeministri Edi Rama ftoi trojkën e amabsadorëve në një takim për amnistinë fiskale, ku vetë nuk ishte i pranishëm por u dërgoi pjesën tekniko-politike,...

Lajme të tjera

Web TV