Mision sekret për të shpëtuar Tokën, së shpejti një bazë në Hënë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Hënë do të ndërtohet së shpejti një vëzhgues  që do të jetë në gjendje të gjurmojë asteroidet që kërcënojnë Tokën.

Vëzhguesi që do të ndërtohet përbën një pjesë të një baze ambicioze hënore që shteti shpreson të ndërtojë në polin jugor të Hënës që do të furnizohet me energji bërthamore, thonë zyrtarët.

Agjencia hapësinore ruse “Roscosmos” thotë se shpreson të ndërtojë një bazë të përhershme në Hënë që do të shërbejë si pjesë e “sistemit global për gjurmimin e kërcënimeve asteroid dhe kometë”.

“Vendndodhja e zgjedhur për bazën është poli jugor i Hënës. Ka lehtësim dhe kushte të favorshme: dritë të mjaftueshme për panelet diellore, kratere vazhdimisht në hije me rezerva akulli për karburant dhe lëndë të parë”, citohet të ketë thënë Aleksandr Bloshenko, shefi ekzekutiv për shkencë dhe projekte të përparuara.

“Projekti do të sjellë vlera shkencore dhe do të bëhet edhe instrument i rëndësishëm në mbrojtjen e tokës nga asteroidet,” deklaroi Bloshenko duke shtuar se Rusia nuk pret që të ketë ndonjë përfitim material në ndërmarrjen hapësinore. /Fjala.al

Të fundit

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Lajme të tjera

Web TV