Prag lufte, por qytetarët amerikanë mendojnë se Irani gjendet në Evropë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas vrasjes së gjeneralit Qassem Soleimani e gjithë bota është në ankth se mund të shpërthejë një luftë mes këtyre SHBA-ve dhe Iranit. Por sa e njohin vërtetë amerikanët se kur gjendet Irani.

Shumica e qytetarëve amerikanë, në një “voxpop” të realizuar nga “Indepedent”, nuk kanë mundur ta gjejnë Iranin në hartë.

Amerikanët janë pyetur nëpër rrugë se ku gjendet Irani, shumica e të anketuarve amerikanë nuk kanë mundur ta gjejnë në hartë – përkundrazi e kanë “lokalizuar” në Afrikë e madje edhe në Evropë.

Disa prej tyre as që e dinë se SHBA-të dhe Irani janë në prag të një lufte, pas rritjes së tensioneve me vrasjen e gjeneralit iranian. /Fjala.al

Të fundit

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Lajme të tjera

Web TV