Dieta suedeze pas festave për të rënë nga pesha

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ndër dietat, e cila është testuar dhe ka rezultuar efikase për rënien në peshë, është pikërisht dieta suedeze. Krahas kësaj, kjo dietë është cilësuar si një nga dietat më të shëndetshme. Ajo do t’ju bëjë të ndiheni më vital, të shëndetshëm dhe plot energji.

Në fakt dieta suedeze nuk sugjerohet vetëm për ata që kërkojnë të humbin në peshë, por edhe për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Konsumimi i prodhimeve të qumështit dhe mishit do i bëjë ata, që nëpërmjet kësaj diete, të kontrollojnë nivelin e sheqerit që mbajnë në gjak.

Dieta suedeze nuk ka vakte të specifikuara, ajo thjesht të informon se cilat janë ushqimet që duhet të konsumosh dhe cilat jo.

Ushqimet e lejuara janë:

Mishi (i pulës, gjelit, derrit dhe viçit)

Peshku (të gjitha llojet dhe frutat e detit)

Vezët (të përgatitura në çfarëdolloj mënyre që dëshironi)

Perimet: lakra e Brukselit, kungulleshkat, sallata e gjelbër, avokado, qepa, specat, domatet, lakrat, brokoli, kërpudhat, spinaqi, patëllxhani dhe ullinjtë.

Prodhimet e qumështit: kos pa yndyrë dhe lloje të ndryshme të djathit.

Frutat e thata: arra, farat e kungullit, lajthi, stika dhe bajame./Fjala.al

Të fundit

Keni probleme me kujtesën? Provoni këto dy përbërës dhe rezultati do t’iu lërë pa fjalë

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetësore. Arrat dhe...

Deklarim të rremë të pasurisë, Prokuroria e Durrësit dërgon në gjyq ish-prokurorin

Prokuroria e Durrësit përfundon hetimet dhe dërgon në gjyq ish-prokurorin Petrit Fusha, i hetuar për deklarim të rremë të pasurisë. Ish-prokurori akuzohet për “Refuzim...

Çfarë do të ndodhë në seancën e të enjtes në Kuvend?

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Në mbledhje u diskutua për agjendën e seancës të së enjtes. Mësohet se të...

33-vjetori e gjen PD-në të përçarë/ As festa nuk i bashkon “të djathtët”

Sot shënohen 33 vjet që nga themelimi i Partisë Demokratike, partia e parë e djathtë, e krijuar pas pluralizimit në vendin tonë. Megjithatë, ky përvjetor...

“Liridona dhe Naimi kishin një konflikt”/ Eksperti: Familjarët e tyre e dinë

Teksa kanë kaluar më shumë se dy javë nga vdekja e Liridona Ademajt, vrasja e saj mbetet e rrethuar nga misteri. Eksperti i kriminalistikës Mensut...

Lajme të tjera

Web TV