Dy vjet nga ikja e Rexhep Çelikut, Lili Cingu e përkujton me album fotosh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Legjenda e valles Rexhep Çeliku jeton kudo në zemrat tona..”. Kështu do të shprehej në faqen e saj në Facebook, valltarja e njohur e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve, Lili Cingu, pikërisht në dy vjetorin e ndarjes nga jeta të partnerit të saj kryesor në kërcim, Rexhep Çelikut. Me këtë rast Cingu ka postuar dhe një seri fotosh nga jeta skenike e saj përkrah valltarit të madh.

Rexhep Çeliku u lind më 19 korrik 1954. Nga viti 1976 ishte solist i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore. Numëron në repertorin e tij artistik rreth 8 mijë shfaqje, ku ka interpretuar 32 mijë role brenda dhe jashtë vendit.

Është nderuar me titullin “Mjeshtër i Madh”, akorduar nga Presidenti i Republikës Alfred Moisiu me motivacionin “për interpretim me nivel të lartë artistik të të gjitha valleve shqiptare dhe transmetimin e saj duke ruajtur origjinalitetin” dhe me titullin “Nderi i Kombit” nga Presidenti Ilir Meta pak dite para ndarjes së tij nga jeta. U nda nga jeta më 12 janar 2018 në moshën 62 vjeçare.


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV