test

VIDEO/ Thirrje kundër Kosovës, Cana për Gjokoviç: Njeri i prapambetur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përfaqësuesi i Prishtinës në Bullgari, Edon Cana ka komentuar në “Twitter” sesi tenistët serbë festuan pas fitores së Kupës ATP në Australi.

Cana është treguar shumë i rreptë ndaj Novak Gjokoviç, të cilin e ka quajtur si një shovinist primitiv, pasi në festimet e këtij të fundit me ekipin e tij ku këndojnë këngë ultra nacionaliste e thonë se Kosova është e Serbisë.

“Pas marshimit ushtarak, ata vazhduan me Kosovën. Ju mund të jeni një fitues i ATP, por ju mbeteni një nacionalist dhe shovinist i primitiv, i prapambetur dhe i zakonshëm i Ballkanit. Nuk është rastësi që Novak Gjokoviç është kampioni më pak i dashur i tenisit në histori,” –shkroi Cana.

Ndaj këtij postimi të përfaqësuesit të Prishtinës është kundërpërgjigjur Drejtori i Zyrës për KiM, Marko Djuric, i cili tha se urrejtja e treguar nga sportistit nga përfaqësuesi i Prishtinës në Bullgari Edon Cana zbulon karakterin e atyre që e shprehin atë.

“Novak Gjokoviç, i cili përshëndet nga Kosova dhe Metohija, dëshiron të ndalohet të krenohet në prejardhjen e tij thjesht sepse ai është serb. Urrejtja për atletin që ka treguar se nuk toleron urrejtjen, shovinizmin dhe kufijtë mes njerëzve më së miri zbulon karakter i atyre që e manifestojnë “. –ka shkruar Djuric në “Twitter”.

Më poshtë shfaqen dy video të festimeve të  tenistit serb me thirrje nacionaliste kundër Kosovës./Fjala.al/Katerina Tafa/

Të fundit

Mbi 1 orë e gjysmë në rrugë, dhjetëra mjete bllokohen te Shkalla e Tujanit

Nën temperaturat ekstreme të ditës së sotme, dhjetra automjete kanë mbetur bllokuar në rrugën e Arbrit në vendin e...

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për të zgjedhur drejtuesit e rinj. Në...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

A do të vijë me një parti të re në zgjedhjet e 2025-ës?/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

Pasi humbi vulën e PD-së, në një intervistë televizive Lulzim Basha thotë se grupimi që ai përfaqëson nuk e ka vendosur ende nëse do...

Çfarë kuptimi ka shprehja “kolona e pestë”?

Shprehja "kolona e pestë" u krijua nga frankoisti Emilio Mola për të treguar një organizatë ushtarake klandestine që favorizon një pushtim nga armiku. Kuptimi origjinal...

Lajme të tjera

Web TV