iPhone mund të përdoret si çelës sigurie për aplikacionet e Google

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përdoruesit e Android ishin në gjendje ta bëjnë këtë për një kohë, që tani iu mundësohet edhe pronarëve të iPhone.

Bëhet fjalë për të përmirësuar sigurinë e llogarisë tuaj në Gmail, duke përdorur telefonin tuaj për vërtetimin.

Aplikacioni Smart Lock i Google për iOS, raporton 9to5Google, është përditësuar për të lejuar vendosjen e telefonit tuaj si një çelës të sigurisë.

Kur të vendosni për të hyrë në një llogari në Google, për t’u futur në Gmail për shembull, kërkohet që iPhoni juaj të jetë afër që ta zhbllokoni dhe të konfirmoni hyrjen, ose ta anuloni. Por, ka disa kërkesa, në mënyrë që kjo të funksionojë.

Së pari, funksionon vetëm në Google Chrome dhe duhet të keni Bluetooth si në iPhone ashtu edhe në kompjuter. Gjithashtu, telefoni juaj duhet të funksionojë me iOS 10 ose më të ri.

Ditëve të fundit hapjet alternative pa fjalëkalim apo vendosjen e gishtit, kërkojnë nga dy faktorë, ngaqë niveli i sulmeve kibernetike mbetet në nivel të lart.

Të fundit

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Lajme të tjera

Web TV