FOTO/ Tokio në fokusin e objektivit të kamerës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Liam Wong është një dizajnues grafik dhe fotograf i cili ka kapur me anë të fotove jetën e natës në kryeqytetin e Japonisë, Tokio.

“Unë dua të marr momente reale dhe t’i shndërroj ato në diçka surrealiste, për ta bërë shikuesin të vërë në dyshim realitetin e përshkruar në secilën fotografi”, thotë Wong.

Alleyway in Tokyo with signs for restaurants

A car through the hole in a metal wall

Unë u magjepsa nga ndërtesat, format, kompozicionet, simetria dhe vizitat e mia fillestare në Londër dhe Paris më bënë të vetëdijshëm se si secili qytet ka një ndjenjë të ndryshme, shpesh diktuar nga arkitektura”, thotë Wong.

Përpara vizitës së tij të parë në Japoni në 2014, Wong bleu një aparat fotografik të ri dhe planifikoi të eksploronte qytetin./Fjala.al/Burimi: BBC

Taxis

Që atëherë ai ka kaluar disa vjet duke kapur rrugët e Tokios natën, rezultatet e botuara tani në librin e tij të parë të fotografisë, TO: KY: OO.

A lantern

Underground tunnel

Self-Portrait in Midgar

Rain at night

Street scene

Night train

 

 


Të fundit

Do heqin kamerat apo krimin?/ Karamuço “zbërthen” prapaskenat e operacionit “Fijet”

I ftuar ditën e sotme në ‘Breaking’ në Top News  ka qenë eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço. Ai ka folur...

Del për herë të parë në ekran djali i saj, Olta qan dhe i jep mesazhin e bukur: Do vij…

Olta Gixhari ishte banorja e rradhës, pas Diolës që u surprizua nga i vogli i saj. Përmes një video-je të shfaqur në ekran, Olta u...

Belind Këlliçi viziton Uashingtonin/ Takohet me kongresmenin e Miçiganit

Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Washington DC ku është takuar me kongresmenin e Miçiganit...

Politikanët akrep të kenë kujdes/ Do t’i ndodhë diçka me ligjin në shkurt

Astrologu Jorgo Pulla ka bërë këtë të mërkurë parashikimin e yjeve për muajin shkurt. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka ndarë detaje për...

EMRAT/ Me pistoletë dhe kokainë në makinë, prangosen dy persona në Tiranë

Me armë zjarri pistoletë dhe kokainë, në automjet, kapen në flagrancë dhe vihen në pranga 2 shtetas. Sekuestrohen arma e zjarrit pistoletë, krehri me municion...

Lajme të tjera

Web TV