Ndeshja me Skënderbeun, Sormani flet për skemën që do ndiqet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Trajneri i rikthyer i Partizanit, italiani Adolfo Sormani ka folur sot për ndeshjen e nesërme të kryeqytetasve me skuadrën e Skënderbeut.

Në një komunikim për mediet ai ka folur për situatën e skuadrës dhe punën që është duke u bërë.

I pyetur për gjendjen fizike te lojtarëve, Sormani ka thënë se çdo ekip kur ndryshon trajner i bie që diçka s’ka qenë në rregull.

“Çdo skuadër në momentin që ndryshon trajner, do të thotë se diçka nuk ka shkuar mirë. Kam punuar shumë me skuadrën gjatë gjithë këtyre ditëve, për sa i përket aspektit psikologjik. Më pas skuadra do të rritet edhe në aspektin fizik dhe do të jetë grupi më i harmonizuar gjithnjë edhe më shumë.”-u shpreh ai.

Më tej, i pyetur për blerje të reja gjatë merkatos, tekniku italian ka deklaruar se ka biseduar me drejtuesit e klubit, por nuk foli për emra konkretë.

“Sigurisht unë bisedoj me drejtorin Rama, dhe presidentin Demi. Duke qenë se jemi në kontakt, do mundohemi të përmirësojmë gjërat. Unë dua të punoj me skuadrën që kam, që për mendimin tim janë më të mirët dhe kam detyrë të marr maksimumin. Ky është edhe objektivi im. Kush më ka njohur edhe nga eksperienca e parë këtu, unë asnjëherë nuk flas për individë, por për skuadrën. Për të fituar duhet të jesh skuadër, ndryshe nuk fiton asgjë. Edhe skuadrat e mëdha nuk po ia dalin të fitojnë me vetëm një lojtar cilësor. E rëndësishme është që të kemi frymën si skuadër.”-vijoi ai.

Sa i përket pritshmërive nga skuadra ai ka thënë se kërkon agresivitet dhe mbështetje mes lojtarëve për të arrirë rezultate të larta.

“ Unë pres një skuadër që të kërkojë gjithmonë rezultatin, agresive, e përqendruar, te jetë një skuadër me lojtarë të fortë që e mbështesin njëri-tjetrin. Pas 90 minutave të mos kenë asnjë peng që nuk dhanë diçka në fushë.”-theksoi gjatë konferencës Adolfo Sormani.

Lexo edhe :  Pritjes i vjen fundi, Bayer Leverkusen e Xabi Alonsos shpallet kampion i Bundesligës

Ndërsa, i pyetur për nivelin e skuadrës nga koha kur ai ishte menaxher dhe diferenca me këtë tani, ai ka vlerësuar më shumë Partizanin aktual.

“Kanë qenë dy skuadra të ndryshme, por kjo skuadër ka lojtarë më të fortë. Është një grup i mirë, por ka ende më shumë mundësi për tu rritur. Për mendimin tim, Partizani ka lojtarët më të mirë. I respektoj skuadrat e tjera.”-tha menaxheri i të kuqve.

Duke folur për modulin që do ndjekë, tekniku theksoi se kjo do të vendoset nga rezultatet e lojtarëve.

“Skemat e lojës, janë ato që i japin siguri lojtarëve. Por lojtarët do i përcaktojnë skemat me ato që do të tregojnë. Lojtarët duhet të japin maksimumin aty ku i vendos, nuk do të kem një skemë fikse. Do të jetë një skuadër agresive dhe që luan shpejt.”-theksoi italiani.

Rivalë për titullin kampion të këtij sezoni përveç Kukësit, Sormani sheh si potencial edhe ekipin e Tiranës.

“Sigurisht do të veçoja Kukësin, por edhe Tiranën, që po tregon një formë shumë mirë.

Skemat e lojës, janë ato që i japin siguri lojtarëve. Por lojtarët do i përcaktojnë skemat me ato që do të tregojnë. Lojtarët duhet të japin maksimumin aty ku i vendos, nuk do të kem një skemë fikse. Do të jetë një skuadër agresive dhe që luan shpejt.”-shtoi ai.

I pyetur për rikthimin e Esat Malës në fushë, Sormani ka bërë të ditur se ky vendim i takon drejtuesve të lartë të ekipit.

“Mala është një çështje për sa i përket klubit. Me klubin komunikoj çdo orë, por vendosin drejtuesit për të.”-tha ndër të tjera Adolfo Sormani./Fjala.al/

Të fundit

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Lajme të tjera

Web TV