Linja ajrore Kosovë-Serbi/ Trump: Fitore e madhe, iu mbyll goja skeptikëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Marrëveshja midis Serbisë dhe Kosovës për vendosjen e fluturimeve direkte mes dy vendeve është cilësuar një fitore e madhe nga presidenti amerikan Donald Trump.

Përmes një postimi në Twitter, Trump shkruan se: “Të gjithë thoshin se nuk bëhej dot. Por për herë të parë në një gjeneratë do të ketë fluturime të drejtpërdrejta midis Serbisë dhe Kosovës. Një tjetër fitore.”


Duke iu referuar kësaj marrëveshjeje, Trump falënderoi ambasadorin Robert O’Brien, këshilltarin i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë dhe ambasadorin e SHBA-ve në Gjermani, Richard Grenell.

Marrëveshja

Diplomatët amerikanë, ishin ata që ndërmjetësuan nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë për rihapjen e linjës ajrore Prishtinë-Beograd. Kjo është një përpjekje për përmirësimin e lidhjeve jo vetëm ekonomike, por edhe politike midis dy vendeve.

Marrëveshja u nënshkrua nga Milun Trivunac, sekretar shtetëror në ministrinë serbe të Ekonomisë dhe Eset Berisha drejtor i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës në ambasadën amerikane në Berlin.

Të pranishëm ishin ambasadori i SHBA në Berlin, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Trump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi si dhe këshilltari për Siguri Kombëtare, Robert O’Brien./Fjala.al/

Të fundit

Me gishtin e mesit në sfond, Stresi nuk përmbahet ndaj Serbisë: Vuçiç, ti na u ktheve me armë

Arkimed Lushaj, i njohur me emrin e artit si Stresi është shumë aktiv në rrjetet sociale, ku reagon gjithmonë...

Hamasi godet me raketa pranë Ambasadës shqiptare në Tel Aviv

Njëra prej dhjetra raketave që Hamas ka lëshuar nga Rripi i Gazës në drejtim të Tel Avivit ka goditur një zonë të banuar pranë...

VIDEO/ Publikohen pamjet e reja 3D, ja si banda greko-shqiptare ekzekutoi mizorisht 20-vjeçaren

Mediat greke kanë publikuar pamje të reja 3D që ilustrojnë vrasjen e 20-vjeçares Carolina në banesën e saj nga banda greko-shqiptare. Emisioni “Dritë në...

Aleati i Bashës i zhgënjyer: Nuk po shohim asnjë provë të masakrës elektorale, pse s’na ke ftuar nesër në mbledhje?

Kryetari i partisë Bashkimi Liberal Demokrat, Arian Starova, pjesë e koalicionit të PD në zgjedhjet e 25 Prillit është shprehur mjaft i zhgënjyer nga kreu...

Vajzat në Kamzë përfunduan në spital, reagon FSHF: Vetëm ne themi të vërtetën

FSHF ka reaguar për ngjarjen në Kamzë, në sfidën mes Partizanit dhe Bilisht-Sport, ku disa vajza të skuadrës juglindore, përfunduan ne spital për shkak...

Lajme të tjera

Web TV