Trafiku i drogës, lihet në burg vëllai i shefit të policisë së Dibrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e Tiranës la në burg 7 të arrestuarit e operacionit ‘Tranzit’, mes tyre edhe vëllanë i ish-shefit të Qarkullimit të Dibër. Pasi prokuroria kërkoi ‘arrest me burg’ për të arrestuarit, të njëjtën masë caktuan dhe togat e zeza. Kështu pas hekurave janë Edmond Rajta, Pajtim Aga, Shkëlzen Mazari, Devis Mija, Fatjon (Paulin) Dodaj, Marsida Piperi dhe Arjet Halilaj.

Policia ra në gjurmët e grupit kriminal pasi prokuroria e Dibrës kishte nën përgjim pikërisht Pajtim Agën, vëllanë e shefit të policisë, i cili doli në përgjimet e gazetës gjermane Bild teksa fliste me Damian Gjiknurin.

Aga dyshohej, në fakt, për një vepër tjetër penale. I vetmi që pranoi se droga i përkiste atij ishte Shkëlzen Mazari. Dyshimet janë se Aga dhe Rajta çuan drogën në shtëpinë e Mazarit. Nipi i këtij të fundit Devis Mija mori makinën dhe doli nga oborri i banesës por policia e arrestoi 200 metra me tej. Ndërkohë, sasia tjetër e drogës u kap në Gjirokastër.

Operacioni

Më 18 janar Policia e Shtetit arrestoi 7 persona dhe sekuestroi 32.5 kg lëndë narkotike cannabis sativa në formë çokollate gjatë operacionit të koduar “TRANZIT”. Shtetasit e lartpërmendur kishin siguruar lëndë narkotike të llojit “Cannabis sativa në formë çokollate” në shtetit grek, lëndë të cilën e kishin kaluar nëpërmjet kufirit nga Konispoli, nëpërmjet dy shtetasve me banim në Gjirokastër.

Me pas lënda narkotike do të transportohej në qytetin e Tiranës, me qëllim për ta nisur më vonë në një qytet në veri të vendit, për ta trafikuar jashtë Shqipërisë. Gjatë operacionit në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 32.5 kg lëndë narkotike kanabis sativa në formë çokollate, 6 aparate celulare dhe 2 automjete. Pas operacionit, u pezullua nga detyra shefi i qarkullimit Dibër, Robert Aga!

Lexo edhe :  Barometri i opinionit për punën e Policisë së Shtetit

Në fakt u kërkua , emri i të cilit doli edhe në përgjimet e publikuara nga Bild për zgjedhjet në Dibër. /Fjala.al/

 

 

 

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...

Lajme të tjera

Web TV