(VIDEO) Jeta pas tërmetit, në Thumanë po vdes edhe shpresa!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kanë kaluar 50 ditë pas tërmetit të 26 nëntorit, dhe për të kuptuar se si po menaxhohet situata, ekipi i Fjala.al ka shkuar drejt Thumanës, një prej zonave më të prekura të tragjedisë. Në qendër të Thumanës turmat e njerëzve prisnin në qendrat për të aplikuar për të rindërtuar shtëpitë e tyre të pabanuara.

Është pikërisht “një luftë moderne klasash”, që banorët pretendojnë se i ka penalizuar për të marrë ndihmën e tyre. Të demoralizuar dhe në stres nga varfëria, e cila është thelluar si pasojë e një fatkeqësie natyrore, ata bëjnë apel për ndihmë.

Pasi shtëpitë e tyre u bënë të pabanuara ata nuk do përballen vetëm me problemin e vendbanimit dhe mungesës së ndihmës. Ajo që bie në sy në këtë zonë është se banesat dalin në emër të personave të tjerë si pasojë e një problemi me legalizimet e cila bie ndesh dhe me pronësinë. Qeveria nga ana e saj ka deklaruar se nuk do marrë përsipër që të bëjë me banesë personat të cilët nuk zotëronin shtëpitë në emrin e tyre.

Të gjendur mes një lëmshi i cili nuk ju siguron dot as bazën jetike të mbijetesës e cila është banesa, banorët e Thumanës nuk e kanë aspak kompleks të shprehen se janë të pashpresë dhe në depresion.

Edhe ata që kanë patur banesën e tyre, tashmë e vetmja nismë që është ndërmarrë është përcaktimi nëse banesa e tyre është ose jo e banuar dhe disa çadra të cilët banorët i konsiderojnë si çadra plazhi. Disa prej tyre kanë zënë magazinat kur dikur i përdornin për të mbajtur pulat dhe të tjerë flenë në kasolle në mes të të ftohtit të dimrit.

Lexo edhe :  Vendi mbulohet nga debora, ARRSH del me njoftimin e rëndësishëm

Në tërmetin e 26 nëntorit në Thumanë u shembën 3 pallate ku humbën jetën 25 viktima nga 51 që pati në total kjo tragjedi./Fjala.al

https://youtu.be/DStlj98hRYg

Të fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Lajme të tjera

Web TV