Jeni të sëmurë me grip? Shmangni këto ushqime

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Personat që vuajnë nga virozat dhe gripi i zakonshëm nuk kanë oreks, por ushqimet luajnë një rol të rëndësishëm në përmirësimin e sistemit imunitar.

Disa ushqime nuk janë të mira për organizmin kur është duke kaluar një grip apo virozë . Drithërat e rafinuara si makaronat, orizi dhe produktet e tjera që përmbajnë drithëra të përpunuara nuk duhet të konsumohen nga personat me grip. Këto ushqime kanë nivel të lartë të glicemisë dhe rrisin ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak.

Ëmbëlsirat, kafeja, akullore, pije të gazuara janë karbohidrate të rafinuar të cilat nxisin inflamacionin. Në vend të kafesë mund të përdorni çajra.

Produkte të cilat nuk duhet kurrsesi ti konsumoni kur jeni me grip janë alkoli, ushqimet me yndyrë, produktet e bulmetit dhe suplementet.

Të fundit

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Vula e PD/ Basha apo Berisha? Ja gjyqtarët që kanë në dorë fatin e demokratëve

Gjykata e Apelit në Tiranë është vënë dje në lëvizje, ndërsa ka caktuar datën 11 qershor si datën kur do të rinisë sërish gjykimin...

Lajme të tjera

Web TV