Nga Fortuzi te Salihi, top golashënuesit e Tiranës ndër vite

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Klubi i Tiranës është skuadra shqiptare me rezultatet më të larta në historinë e këtij sporti në venin tonë. Kualifikimet për kompeticione ndërkombëtare apo dhe trofetë e marra deri më tani, bëjnë që bardheblutë të renditen të parët.

Ndonëse kontributi për këto rezultate i takon të gjithë atyre futbollistëve që kanë luajtur me Tiranë që prej 15 gushtit të 1920-ës.

Gjatë gjithë këtyre viteve ka pasur edhe lojtarë që kanë spikatur më shumë se të tjerët, apo që kanë rekord golash brenda klubit.

Më poshtë renditen 10 golashënuesit më të mirë të Tiranës:

  1. Indrit Fortuzi 152 gola
  2. Arben Minga 136 gola
  3. Agustin Kola 133 gola
  4. Shkëlqim Muça 88 gola
  5. Petrit Dibra 70 gola
  6. Devi Muka 62 gola
  7. Skënder Hyka 60 gola
  8. Mahir Halili 46 gola
  9. Hamdi Salihi 42 gola

10.Eldorado Merkoçi 40 gola

/Nga Katerina Tafa/ Gazeta Fjala/

Të fundit

Keni probleme me kujtesën? Provoni këto dy përbërës dhe rezultati do t’iu lërë pa fjalë

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetësore. Arrat dhe...

Deklarim të rremë të pasurisë, Prokuroria e Durrësit dërgon në gjyq ish-prokurorin

Prokuroria e Durrësit përfundon hetimet dhe dërgon në gjyq ish-prokurorin Petrit Fusha, i hetuar për deklarim të rremë të pasurisë. Ish-prokurori akuzohet për “Refuzim...

Çfarë do të ndodhë në seancën e të enjtes në Kuvend?

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Në mbledhje u diskutua për agjendën e seancës të së enjtes. Mësohet se të...

33-vjetori e gjen PD-në të përçarë/ As festa nuk i bashkon “të djathtët”

Sot shënohen 33 vjet që nga themelimi i Partisë Demokratike, partia e parë e djathtë, e krijuar pas pluralizimit në vendin tonë. Megjithatë, ky përvjetor...

“Liridona dhe Naimi kishin një konflikt”/ Eksperti: Familjarët e tyre e dinë

Teksa kanë kaluar më shumë se dy javë nga vdekja e Liridona Ademajt, vrasja e saj mbetet e rrethuar nga misteri. Eksperti i kriminalistikës Mensut...

Lajme të tjera

Web TV