test

Kryegjyshi Botëror Bektashian letër Erdoganit: Jemi me popullin vëlla turk

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tërmeti në lindje të Turqisë deri tani ka shkaktuar 29 të vdekur dhe mbi 1 mijë të plagosur.

Për këtë ngjarje të rëndë ka reaguar kryegjyshi botëror bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj.

Kryegjyshi ka dërguar një letër ngushëllimi dhe solidariteti Presidentit Rexhep Taip Erdogan për tërmetin në lindje të vendit i cili deri tani ka shkaktuar 29 të vdekur dhe mbi 1 mijë të plagosur.

‘Baba Mondi’ i uron Erdoganit të grihet mbi këto fatkeqësi natyrore në udhëheqje të kombit turk të cilin ai e konsideron si vëlla të Shqipërisë.

LETRA E KRYEGJYSHIT BOTËROR

PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SË TURQISË

SHKËLQESISË SË TIJ REXHEP TAIP ERDOGAN

NGUSHËLLIM

Bismilahi Rrahmani Rrahim!

Prej mediave vizive dhe atyre të shkruara mësova me hidhërim të thellë për tërmetin e rënë në Elazig, i cili deri tani ka shkaktuar disa të  vrarë dhe qindra të plagosur.

Sinqerisht kam shpresë që të ikurit nga kjo botë të prehen në xhenet, teksa i uroj shërim të shpejtë qindra të plagosurve.

Jemi me juve, me popullin vëlla turk në këto momente dhe miliona bektashinjtë e gjithë botës, i luten Zotit të lartë t’u lehtësojë vuajtjet.

Përfitoj nga rasti t’ju uroj edhe juve i nderuar Recep Raip Erdogan, të ngriheni mbi këto fatkeqësi natyrore në udhëheqje të kombit tonë vëlla.

Zoti ju bekoftë! Amin!

Kryegjyshi Botëror Bektashian

Hirësia e Tij, Haxhi Dede Edmond Brahimaj /Fjala.al

Të fundit

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme...

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes së tyre nga shtëpia. Dyshja, sidomos...

“Përballja” Kurti-Vuçiç, ja kur do të jetë rikthimi në Bruksel

Albin Kurti kthehet në Bruksel përballë Aleksandër Vuçiç. Kryeministri i Kosovës do të takohet me presidentin serb më 26 qershor në kuadër të dialogut...

“E di o shpirt që të kam mërzitur…”, thumbon Xhensila Myrtezaj

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku prej kohësh janë në qendër të vëmendjes së medias rozë. Kjo për shkak se dyshja i kanë dhënë...

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor i nxehtë pa precedentë, sipas...

Lajme të tjera

Web TV