Tërmeti/“Kostot e rindërtimit s’përmbushen as nga konferenca e donatorëve”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama në një videomesazh të publikuar në “Facebook” thotë se ka marrë disa këshilla të vlefshme nga kancelarja në lidhje me konferencën e donatorëve.

Kreu i qeverisë tha se konferenca e donatorëve do të ndihmojë, por nuk mund të përmbushë nevojën për të financuar rindërtimin.

Së pari sepse lidhur me rindërtimin kancelarja u shpreh se Gjermania do të marrë përsipër pjesën që i takon qoftë për konferencën e donatorëve qoftë për më tutje. E dinë se konferenca do të ndihmojë, por nuk do të përmbushë nevojën për të financiar rindërtimin. Kjo nuk është as objektivisht e mundur. Kancelarja u informua për kontaktet e mia me vendet e tjera më dha disa këshilla të vlefshme dhe u angazhua që konferenca të jetë një sukses.
Duke qenë një person shumë i dhënë, si askush që unë kam njohur ndaj statistikave kancelarja mori çdo detaj mbi planin tonë të financimit të brendshëm të rindërtimit dhe dëgjoi idetë që ne po përpunojmë gjatë kësaj periudhe për ti lancuar si masa shtesë financimi pas konferencës së donatorëve.
Na dha disa sugjerime të dobishme duke na ofruar edhe një ndihmë teknike për strukturimin e tyre.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV