Gjermani/ Jetojnë mbi diamante, por prapë nuk ‘duan’ të pasurohen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banorët e qytezës së Nordlingen në Bavari të Gjermanisë, janë në dijeni se jetojnë mbi tonelata diamantesh, por përsëri ata zgjedhin që të mos i prishin banesat e tyre për t’u pasuruar.

Nordlingen qëndron mbi diamantet që gjenden aty qysh prej 15 milionë viteve kur një asteroid goditi Tokën. Sipas gjeologëve gjerësia e asteroidit ishte rreth një kilometër dhe peshonte rreth tre miliard tonelata.

Goditja e asteroidit ishte aq e fortë me një temperaturë shumë të lartë dhe ushtroi presionin e mjaftueshëm për krijimin e një përzierjeje midis xhamave, kristaleve dhe diamanteve.

Sipas gjeologëve besohet se në nëntokën e Nordlingenit ndodhen rreth 72 tonelata diamante.

Banorët e parë që kanë lëvizur në këtë zonë nuk kanë qenë në dijeni se ishin duke ndërtuar shtëpitë e tyre mbi një “thesar”, madje ata prej vitesh besonin se shkak i kraterit të madh ishte vullkani. Vetëm në vitet 60’ u zbulua se shkak i kraterit ishte një asteroid.

Kur banorët kanë ndërtuar banesat e tyre kanë përdorur ‘suevitin’, një material i përzier me gurë, xham kristale dhe diamante.

Pra mund të themi se muret e qytetit të Nordlingenit vlejnë shumë më shumë sesa duken në shikimin e parë. Sasia e diamantit është shumë e madhe, por banorët përsëri nuk zgjedhin që të shembin qytetin për t’u pasuruar pasi madhësia e diamanteve është vetëm 0.2 milimetra./Fjala.al


Të fundit

Nis mbledhja e Kuvendeve/ Rama pret Kurtin me këngë popullore!

Kryeministri Edi Rama dhe Albin Kurti u takuan në oborrin e Parlamentit shqiptar. Ata u pritën me këngë dhe...

Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë

Në vigjilie të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ditën që shënjoi historinë e një kombi, analisti Roland Qafoku ka ndarë një foto tepër të...

Aksident tragjik në autostradën Durrës-Tiranë, vdesin dy vajza, plagoset rëndë shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku kanë humbur jetën dy vajza dhe është plagosur rëndë shoferi 26-vjeçar. Sipas policisë, në orët e...

Do të ketë aksionere serbë në Portin e Durrësit? Alabbar: Kam disa partnerë nga…

Mohamed Alabbar ka mohuar akuzat se në kompaninë e tij, Eagle Hills që do të marrë përsipër ndërtimin e Portit të ri turistik të...

110-vjetori i Pavarësisë bën bashkë Shqipëri-Kosovë, mbahet sot mbledhja e dy kuvendeve

Me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë, sot në orën 10:00, në Kuvend do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës...

Lajme të tjera

Web TV