Kosova/ Qeveria në pikëpyetje, Osmani refuzon postin e Kreut të Kuvendit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vjosa Osmani është përplasur me krerët e partisë së saj LDK për ndarjen e posteve qeveritare.

Gazeta “Express” raporton se Osmani kishte kërkuar pozitën e Ministres së Punëve të Brendshme dhe atë të Zëvendëskryeministres.

Mirëpo, kjo gjë nuk ka ndodhur për shkak se Isa Mustafa ka anuar në drejtim të Agim Veliut. Osmani ka paralajmëruar se nuk e pranon pozitën e Kryetares së Kuvendit.

Emrat e ministrave të propozuar

LDK në mbledhjen e sotme të Kryesisë ka vendosur emrat e ministrave:

Agim Veliu propozohet për Ministër i Punëve të Brendshme.

Vlora Dumoshi, Ministre për Kulturë, Rini dhe Sport.

Besian Mustafa, Ministër i Bujqësisë

Hykmete Bajrami, Ministre e Arsimit

Anton Quni, Ministër i Mbrojtjes

Lumir Abdixhiku, Ministër i Infrastrukturës dhe Planifikimit.

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka propozuar ditë më parë emrat e ministrave:

Haki Abazi për zv.kryeminister i dytë.

Albulena Haxhiu e propozuar per ministre Drejtesie.

Ministër i Punëve të Jashtme ishte propozuar Blerim Reka, i cili pritet të zëvendësohet nga Glauk Konjufca.

Ministër i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi.

Për Ministër të Ekonomisë Kurti ka propozuiar Rozeta Hajdarin.

Arben Vitia është propozuar si Ministër i Shëndetësisë dhe Sportit.


Të fundit

Sfidat e Shqipërisë/ Presidenti Begaj takon Ambasadoren amerikane

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti në zyrën e tij Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri,...

Përroi kanceroz që ndan kapterët e ushtrisë me “civilët e pastërtisë”

Nga Leonard Veizi Edhe për këtë vit sezoni veror u mbyll. Me shi. Por a ishte i suksesshëm ky sezon, përsa i përket turizmit e plazheve? Padyshim,...

Amnistia fiskale/ Rama u tregon “derën” ambasadorëve

Kryeministri Edi Rama ftoi trojkën e amabsadorëve në një takim për amnistinë fiskale, ku vetë nuk ishte i pranishëm por u dërgoi pjesën tekniko-politike,...

Amnistia fiskale/ Kim: Mos e bëni, rrezikoni BE-në, Rama i vendosur për ta kaluar

Kambanat e Juri Kim Kritikat për “paratë e pista” dhe qëndrimet për Berishën e Metën Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim është shprehur kundër amnistisë...

Lajme të tjera

Web TV