Zbulohet arsyeja pse oficerja e OFL-së doli sot me syze dhe kapele

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dalja në një konferencë të jashtëzakonshme e oficeres së OFL-së me syze dhe kapele bëri shumë ‘zhurmë’ në rrjetet sociale.

Shumica e komentuesve u shprehën me nota negative për këtë gjest. Por, edhe për këtë veshje të “pazakontë” ka një bazë ligjore.

Gazeta Fjala foli me një nga ekspertët e sigurisë në Policinë e Shteti i cili sqaroi mirë situatën.

“Oficerja e policisë që doli në konferencë për median është pjesë e strukturës së ‘Operacionit Forca e Ligjit’ ose si njihet me shkurtim “OFL”.

Fshehja e identitetit duke mbuluar fytyrën është një normë ligjore e përcaktuar me ligj për të gjithë agjentët e policisë që janë të angazhuar në operacione speciale me rrezikshmëri të lartë.

Të njëjtën gjë bëjnë edhe agjentët e “SHISH” apo të “SHIU-t” kur bëhet fjalë për operacione të rëndësisë së veçantë me rrezikshmëri të lartë,” sqaroi eksperti i sigurisë në Policinë e Shteti.

Pavarësisht bazës ligjore, në faqen e Policisë së Shtetit në “Facebook” shohim komente nga më të ndryshmet për maskimin e agjentes.

Hiqi syzet per Respekt se perfaqson ligjin . Policiaaaa”, shkruan një qytetar.

“Prandaj nuk paska funksionuar ligji deri me sot,se ju paskan munguar syzet”

Vetem ju Po ju shoh me syze ne konference per media”, shkruajnë të tjetër. /Fjala.al

Të fundit

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit...

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët se policia kishte gjetur gjurmë...

Ekspertët thonë se po krijohet në heshtje një trend i ri për bukurinë

Mbase nuk e keni vënë re, por në botën e bukurisë ka aktualisht një lëvizje, sipas së cilës, minimalizmi konsiderohet shumë. Për të qenë...

“Nuk e ka ekzekutuar vajza”/ Karamuço nxjerr detaje nga vrasja e 50-vjeçarit në Durrës!

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nuk mund të jetë kryer nga vajza e tij 19-vjeçare Hygerta Meta. Në...

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga koalicioni qeverisës, i përbërë nga...

Lajme të tjera

Web TV