Dëshmia e penalitetit/ Ndryshon procedura, nuk merret në postë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dëshmia e penalitet nuk merret më përmes aplikimit në postë dhe pagesës së tarifës në sportelet e saj. Ky dokument mund të merret online dhe pa asnjë kosto. Shërbimi elektronik “Certifikatë e Gjendjes Gjyqësore (dëshmia e penalitetit)” ju mundëson qytetarëve të marrin online certifikatën e gjendjes gjyqësore me nënshkrim elektronik i cili është një dokument që lëshohet për të vërtetuar nëse një person ka qenë i dënuar ose jo.

Bazuar në Vendimin Nr. 495, datë 13.09.2017 “Për miratimin e rregullave të përfitimit të shërbimeve publike elektronike”  si dhe në ligjin Nr. 9614, datë 21.09.2006 “Për certifikatat elektronike të gjendjes gjyqësore”, ky dokument me vulë elektronike i gjeneruar përmes portalit e-Albania ka të njëjtën vlerë ligjore si dokumenti fizik me vulë të njomë.

Dokumentacioni i nevojshëm

Për këtë shërbim nuk kërkohet dokumentacion shoqërues.

Hapat e procedurës

  1. Identifikohuni si qytetar në portalin e-Albania
  2. Zgjidhni shërbimin “Certifikatë e Gjendjes Gjyqësore (dëshmia e penalitetit)”
  3. Klikoni butonin “Përdor”
  4. Plotësoni formularin elektronik dhe klikoni “Dërgo”

Dëshmia me vulë elektronike dërgohet në seksionin “Dokumentet e mia” te hapësira juaj në portalin e-Albania.

Koha e nevojshme e marrjes së shërbimit 6 ditë nga momenti i hyrjes në Sektorin e Gjendjes Gjyqësore. Periudha e vlefshmërisë 3 muaj

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV