Gjobë e majme për Apple pasi ngadalësoi modelet e vjetra të iPhone

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kompania gjigande e Apple është gjobitur me 25 milionë euro për ngadalësimin në mënyrë të qëllimshme të modeleve të saj të vjetra të iPhone-ëve pa informuar paraprakisht klientët e saj.

Gjoba është vendosur nga autoriteti francez i mbikëqyrjes duke thënë se kompania duhet të kishte paralajmëruar klientët se pajisjet e tyre do të ngadalësoheshin pas përditësimit të sistemit të operimit.

Konkretisht përdoruesit e iPhone “nuk ishin të informuar se instalimi i përditësimeve të iOS (10.2.1 dhe 11.2) mund të ngadalësonte pajisjet e tyre”.
Si pjesë e marrëveshjes, Apple duhet të shfaqë një njoftim në faqen e tij në gjuhën frënge për një muaj.

Autoriteti mbikëqyrës francez thotë se Apple “kreu krimin e praktikës mashtruese tregtare me anë të mosveprimit” dhe kishte pranuar të paguante gjobën.
Shumë klientë kishin dyshuar prej kohësh se Apple ngadalësoi iPhone-ët e vjetër për të inkurajuar blerjen e modeleve të reja.

Në vitin 2017, kompania konfirmoi se kishte ngadalësuar disa modele të vjetëra, por jo për të inkurajuar njerëzit që të blinin modelet e reja.

Ata thanë se bateritë e pajisjeve u bëheshin më pak të afta për të furnizuar kërkesat me energji të pajisjes, pasi ato vjetrohen me kalimin e kohës.

Kjo mund të rezultojë në fikjen e papritur të një iPhone për të mbrojtur përbërësit e tij elektronikë.

Kështu, në 2017 kompania lëshoi një përditësim të sistemit operativ për iPhone 6, iPhone 6s dhe iPhone SE i cili “zbuti” performancën e baterisë.

Të fundit

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Lajme të tjera

Web TV