Trafikonin drogë/ Pranga 20 personave në Itali, mes të arrestuarve shqiptarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Policia italiane ra në gjurmët e një rrjet të gjerë dhe të degëzuar të shpërndarjes së kokainës, heroinës, amfetaminës në sheshe dhe rrugë të ndryshme të qytetit të Asti.

Trafikantët shpërndanin drogë edhe përpara disa institucioneve arsimore, madje në një shkollë e mesme.

I gjithë ky grup i mirëstrukturuar kriminal u  çmontua sot nga policia e Asti.

Mediat italiane raportojnë se policia gjurmoi grupin, i cili përbëhej nga italianë, tunizianë, nigerianë e shqiptarë. Njëzetë persona u arrestuan në kuadër të këtij operacioni, 11 tani, ndërsa mendohet se ky është një grup i mirfilltë kriminal që vepron në fushën e trafikut të lëndëve të ndryshme narkotike, shkruan La Stampa.

“Hetimet zgjatën një vit – tha komisarja Alessandra Faranda Cordella në një konferencë për shtyp – dhe rreth 30 mijë furnizime droge u gjurmuan, kurse janë sekuestruar rreth shtatë kilogramë”. Karabinierët, nën drejtimin e Loris Petrillo, punuan në 12 mijë orë përgjime dhe vëzhgime.

Sheshet kryesore ishin midis zonave të Corso Cavallotti, Piazza del Palio, stacionin e trenit, Via Atleti Azzurri, por edhe selia e përgjithshme e grupeve që merreshin me drogën. Në mesin e konsumatorëve ka edhe persona të mitur. Droga blihej çdo ditë dhe disa herë në ditë nga të dyshuarit që shkonin ta merrnin me tren në Torino. Lënda narkotike është fshehur në gojë, me qëllim që të gëlltitej, në rast se ndaloheshin nga policia.

Emrat e personave të arrestuar dhe masa e dhënë:

U mor masa “arrest me burg” për:

SCHIALVA Riçardo Francesco, 43 vjeç nga Asti;

CHAABENI Mahdi, 47 vjeç, tunizian;

MAMNI Ahmed, 36 vjeç tunizian;

SAIDI Mourad, Tunizian 40 vjeç;

BOUCHIBA Moez Ben Hassen, 43 vjeç tunizian;

Lexo edhe :  Fjala e plotë e kryeministrit Rama në samitin e Ballkanit Perëndimor- BE në Mal të Zi

SELMI Hafedh, tunizian 44 vjeç;

OHAMARA ONIEKA Kingsley, tunizian, 44 vjeçe;

ORIGLIA Pietro, 55 vjeç, italian nga Asti;

U vendos “arrest shtëpie” për:

BAGARINI Livio, 43 vjeç nga Asti;

BIGHI Massimo, 50 vjeç nga Asti

DEMARIA Paolo, 50 vjeç nga Asti;

FERRARA Antonio, 60 vjeç nga Asti;

KIPTIU Xhemal, shqiptar 53 vjeç;

VAÇA Michele, 48 vjeç nga Asti;

U dha masa e detyrimit të paraqitjes për:

O.M., nigerian 32 vjeç.

 

Të fundit

Përfundon Ligue 1, Brest hyn në Champions për herë të parë në histori të klubit

Kampionati francez uli këtë të diel siparin për sezonin 2023-2024, duke dhënë dhe verdiktet e fundit. Në fakt, kishim...

Foto/ Si e kaluan fundjavën vipat shqiptarë!

Instagrami është mbushur plot me postime të VIP-ave, të cilët na tregojnë përmes fotove të rejat më të fundit. Si çdo herë dritare.net ju tregon...

Këto janë gratë më të pasura në botë! Si i vunë pasuritë e tyre marramendëse!

Për shekuj me radhë, bota e biznesit ka qenë e dominuar nga meshkujt, ku gratë rrallë njihen për arritjet e tyre. Pas ndeshjeve të...

Mbyllet në barazim pa gola sfida Egnatia-Vllaznia, rrogozhinasit shkojnë në finale

Finalja e “Final Four” do të jetë Partizani – Egnatia. Skuadra rrogozhinase arriti të kualifikohej në ndeshjen vendimtare të titullit pasi barazoi 0-0 me...

I keni ditur? Njihuni me 8 ushqimet e konservuara që ndihmojnë në humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV