test

Përcillet Nexhmije Pagarusha, Tirana zyrtare “braktis” kortezhin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti Meta vazhdon vizitën e  tij në Shtetet e Bashkuara ndërsa kryeministri Rama me agjendën e tij ndodhet për një vizitë zyrtare në Abu Dhabi.

Në këtë mënyrë ata e kanë përligjur mospjesëmarrjen e tyre në ceremoninë mortore të këngëtares së madhe shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Por në faqet e Facebookut kanë mbetur ngushëllimet që kanë bërë me këtë rast.

Tirana zyrtare është mjaftuar me ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemail Minxhozi, i cili u shpreh se Pagarusha ishte bashkim i Kosovës dhe Shqipërisë. Në akademinë përkujtimore me këtë rast, ambasadori Minxhozi, tha se ikonat nuk vdesin asnjëherë, por vetëm lartësohen.

Kortezhi i këngëtares së mirënjohur, Nexhmije Pagarushës, është nisur për në fshatin e saj të lindjes, Pagarushë, prej Teatrit Kombëtar të Kosovës duke kaluar nëpër sheshet kryesore të Prishtinës. Ndërsa varrimi i saj u krye në orën 14:30.

Në ceremoninë ne organizuar me këtë rast kanë qenë pjesëmarrës mijëra qytetarë gjithashtu edhe kryeministri, Albin Kurti dhe kryeparlamentarja, Vjosa Osmani.

Pranë arkivolit të 86 vjeçares kanë qëndruar performues nga ansambli “Shota”.

Të fundit

A do të vijë me një parti të re në zgjedhjet e 2025-ës?/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

Pasi humbi vulën e PD-së, në një intervistë televizive Lulzim Basha thotë se grupimi që ai përfaqëson nuk e...

Çfarë kuptimi ka shprehja “kolona e pestë”?

Shprehja "kolona e pestë" u krijua nga frankoisti Emilio Mola për të treguar një organizatë ushtarake klandestine që favorizon një pushtim nga armiku. Kuptimi origjinal...

Reporteri shqiptar bëhet bujë në gazetat e huaja, parashikoi autogolin e Calafiorit

Calafiori dhe parashikimi absurd i gazetarit shqiptar në Spanjë-Itali: "Si ia dolën?" Profecia e pabesueshme e gazetarit për ndeshjen mes Azzurrit dhe “La Rojas”,...

Denaj: Në 5 muaj, eksportet bujqësore u rritën me 12%

Eksportet bujqësore në Shqipëri kanë shënuar një rritje të konsiderueshme prej 12% për 5-mujorin e parë të këtij viti, duke arritur në 182 mijë...

Jul Deda flet për raportin me Heidin pas BBVIP: Nuk më ka marrë në telefon

Julian Deda ishte i ftuar në “Wake Up”, ku foli për eksperiencën në Big Brother VIP, por edhe për periudhën pas daljes. Ndërsa tha...

Lajme të tjera

Web TV