Pele është në depresion, legjenda e futbollit ndodhet në gjendje të rëndë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Legjenda e futbollit, braziliani Pele është në depresion dhe është shumë i turpëruar për të dalë nga shtëpia e tij për shkak të shëndetit të dobët, ka bërë me dije djali i tij Edinho.

Ish sulmuesi do bën plot 80 vjeç në tetor dhe duhet të bëjë një transplanto tjetër për ta ndihmuar atë të ecë.

Shumë nga paraqitjet e tij publike kohët e fundit kanë qenë në një karrocë me djalin e tij duke thënë se babai i tij nuk ka dëshirë të largohet nga shtëpia për shkak të turpit që ndjen.

“Pas një transplanti, ai është i brishtë sa i përket lëvizjes. Kjo i shkakton atij një depresion të caktuar, sepse ai nuk mund të ecë mirë, vihet në siklet, sepse nuk dëshirojnë ta shohin në atë gjendje.

Në përgjithësi, duke marrë parasysh moshën, ai po shkon mirë, por ai nuk mund të ecë normalisht. Ai ecën vetëm me ndihmën e një shoqëruesi.

Madje mund të them se është përmirësuar, sepse më parë mund të lëvizte vetëm me karrige me rrota. Ai gjithmonë ka qenë një figurë imponuese, ndërsa sot lufton që të ecë. Kjo e frikëson atë, e vë në siklet.

Ai ende ka vështirësi të lëvizë, për këtë arsye ai nuk dëshiron të dalë, të shihet. Praktikisht është gjithmonë në shtëpi dhe jeton pothuajse i tërhequr ”, u shpreh djali i Pele për Goal.com.

Pele u shfaq në karrocë me rrota në shortin e Kupës së Botës 2018 në Moskë, gjë që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve.

80-vjeçari është futbollisti i vetëm që e ka fituar 3 herë Kupën e Botës, duke u shndërruar në një legjendë të vërtetë.

Pele kaloi 18 vjet në Santos, duke bërë 1,281 paraqitje dhe duke shënuar 1.091 gola, megjithëse jo të gjithë ata erdhën në ndeshje zyrtare.

Lexo edhe :  Eriksen jep lajmin e madh: Ja kur do të rikthehem të luaj

Ai mbetet golashënuesi kryesor i Brazilit me 77 gola dhe konsiderohet një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave./Fjala.al/ Përshtati në shqip: Katerina Tafa/

 

 


Të fundit

Obama e “djeg” në 60-vjetorin e tij, publikohet videoja nga ditëlindja e ish presidentit amerikan

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama festoi ditëlindjen e tij të 60-të më 7 gusht brenda një feste plot muzikë,...

Policia spanjolle shkatërron grupin që kultivonte marijuanë, në pranga edhe dy shqiptarë

Një grup që merrej me kultivimin e lëndës narkotike është arrestuar nga policia spanjolle. Në pranga janë vënë shtatë persona, dy prej të cilëve...

Rama mirëpret dy kampionet olimpike në Tokyo 2020

Kryeministri Edi Rama ka takuar në jug të vendit dy fitueset e medaljeve të arta në sportin e xhudos në lojërat Olimpike, Tokyo 2020...

E qëlluan me armë zjarri, plagoset 23-vjeçari në Theth

Një 23-vjeçar është plagosur me armë zjarri ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Theth. Policia njofton se në qendrën shëndetësore të Thethit është paraqitur për...

Mitsotakis i kërkon falje popullit grek: 500 milionë euro ndihmë për të prekurit nga zjarret

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis njoftoi sot një paketë ndihme financiare në vlerë prej 500 milionë eurosh për të prekurit nga zjarret në Atikë dhe...

Lajme të tjera

Web TV