Shifrat që tregojnë se sa të varfër jemi realisht

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqiptarët e dinë që janë të varfër, por kur bëhet krahasimi me Evropën, situata bëhet edhe me dramatike. Pretendimi se “shqiptarët largohen për një jetë më të mirë” duket se nuk qëndron aspak kur krahasohen rrogat me shtetet tjera në kontinent.

Sipas Eurostat, shqiptarët kanë pagën minimale më të ulët në Evropë, vetëm 213 euro në muaj. Rrogat tona nuk i afrohen as atyre të shteteve fqinje. Paga minimale e një malazezi është më shumë se 100 euro më e lartë se e një shqiptari dhe sa më në veri të ngjitesh aq më shumë thellohet diferenca.

Shifrat

-Paga minimale e një shqiptari është 213 euro, 10 herë më e vogël se ajo në Luksemburg, që arrin në 2.142 euro.

-Në krahasim me vitin e kaluar, rroga minimale në Shqipëri është rritur me vetëm 3 euro.

-Në pesë vitet e fundit rroga minimale në Luksemburg është rritur me 219 euro, pra 6 euro më shumë se sa është aktualisht rroga minimale në Shqipëri.

-Mali i Zi dhe Serbia kanë rrogë minimale mbi 100 euro më shumë se Shqipëria, respektivisht 331 euro dhe 343 euro.

-Bullgaria, edhe pse shtet anëtar i BE-së, ka rrogë minimale më të ulët se Mali i Zi dhe Serbia, 312 euro.  Gjithsesi, bullgarët paguhen minimalisht 99 euro më shumë se shqiptarët.

-8 shtete evropiane kanë një pagë minimale mbi 1000 euro. Kryeson Luksemburgu, i ndjekur nga Irlanda, Holanda, Britania e Madhe, Belgjika, Gjermania, Franca dhe Spanja.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV