Skandali! Dhunë masive në Universitetin e Prishtinës, do flitej për Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një sherr masiv ka shpërthyer ditën e djeshme në ambientet e Fakultetit Filozofik të Universitetit të Prishtinës. Aktivistë të organizatave studentore dhe shoqërisë civile janë sulmuar brutalisht, teksa po përgatiteshin të mbanin një prezantim mbi minierat në Shqipëri.

Aktivistët janë konsideruar “komunistë të korruptuar”, ndërkohë që në takim do të merrte pjesë edhe pedagogu nga Tirana, Arlind Qori.

Aktivisti i shoqërisë civile, Durim Jasharaj, përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, i ka quajtur “banditë” personat që kryen sulmin teksa është shprehur se sulmuesve u ka penguar prezantimi që aktivistët kishin planifikuar ta mbanin. Jasharaj ka treguar se prezantimi ka pasur të bëjë me sindikalizmin në Shqipëri.

“Ata akuzonin profesorin dhe aktivistin Arlind Qori si dhe sindikalistin tashmë të përjashtuar Elton Debreshin. Po jua le juve ta gjeni se kë ata mbronin. Po jua le juve ta gjeni se kush e urdhëroi këtë grup banditësh ta sabotonin organizimin”, ka nënvizuar aktivisti Durim Jasharaj.

Të fundit

Zona e lirë ekonomike/ Në Tiranë po ndërtohet “TEDA”, 7 mijë vende të reja pune

Tirana është bashkia e parë që krijon një zonë të lirë ekonomike Bashkia e kryeqytetit dhe Ministria e Ekonomisë, Kulturës...

Rasti “Meta”, Vojo dhe urgjenca e Ligjit për Partitë Politike

Nga Ben Andoni Ish-presidenti i vendit Ilir Meta, kryetar dhe së shpejti mëtuesi kryesor për president i PL-së, një partie realizuar për pak orë, ngritur...

PS tre mandate në pushtet, i dërguari i SHBA: Me kënaqësi presim zgjedhjet e ardhshme

I ngarkuari me punë i SHBA në Tiranë, David Wisner gjatë një interviste për ”Zërin e Amerikës”, tha se qëndrimi për Sali Berishën nuk...

Pija “magjike” që ka bërë bujë! Gratë dëshmojnë se duken më të reja pas konsumit të saj

Një pije u bë virale së fundmi dhe një numër i madh grash pohuan se kishin vënë re që pas konsumimit të këtij lëngu...

“Përse u shenjëstrua Dumani?”/ Ja si përgjigjet analisti i njohur

Në një intervistë në një emision televiziv, analisti Arben Meçe, analizoi deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, dhe akuzat e tij të forta...

Lajme të tjera

Web TV