Ja pamjet e para nga mikroskopi për koronavirusin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Publikohen imazhet e para të koronavirusit kinez, tanimë i quajtur SARS – CoV – 2. Instituti Kombëtar i  Sëmundjeve Infektive në Kinë ka shpërndarë pamjet e para.

Koronavirusi deri tani u ka marrë jetën 1.370 personave dhe i ka lënë të infektuar mbi 60.000 njerëz në tërë botën. Këto fotografi janë marrë nga mostra e një pacienti të infektuar nga SHBA-ja.

Në bazë të fotografive, shkencëtaret kanë treguar se ky virus për nga ndërtimi dhe mekanizmi i veprimit është i ngjashëm me një lloj virusi tjetër, që i takon po ashtu familjes së koronavirusëve, dhe i cili ishte shfaqur në vitit 2002.

Viruset janë trupa të vegjël, të cilët përbëhen prej ADN-së apo ARN-së të mbuluar me një shtresë proteinike. Ata janë shumë të vegjël, prandaj vrojtimi i tyre bëhet vetëm me anë të mikroskopëve specifikë.


Të fundit

Përroi kanceroz që ndan kapterët e ushtrisë me “civilët e pastërtisë”

Nga Leonard Veizi Edhe për këtë vit sezoni veror u mbyll. Me shi. Por a ishte i suksesshëm ky sezon, përsa...

Amnistia fiskale/ Rama u tregon “derën” ambasadorëve

Kryeministri Edi Rama ftoi trojkën e amabsadorëve në një takim për amnistinë fiskale, ku vetë nuk ishte i pranishëm por u dërgoi pjesën tekniko-politike,...

Amnistia fiskale/ Kim: Mos e bëni, rrezikoni BE-në, Rama i vendosur për ta kaluar

Kambanat e Juri Kim Kritikat për “paratë e pista” dhe qëndrimet për Berishën e Metën Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim është shprehur kundër amnistisë...

Horoskopi ditor, 30 shtator 2022

DASHI Përpiquni të qëndroni të qetë, sepse jo gjithçka shkon sipas planit. Në të kaluarën e afërt, në fakt, ka pasur disa diskutime dhe zënka,...

Lajme të tjera

Web TV