Dekriminalizimi/ Ermal Hasimja: Populli ka politikanët që meriton

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

-Fijet e krimit në politikë – A dështoi dekriminalizimi?!

Analisti i aktualitetit politik shqiptar, Ermal Hasimja, thekson se shqiptarët e meritojnë qeverinë që menaxhon jetët e tyre, pasi ua kanë shitur votën kriminelëve. Sipas Hasimes, “kur votuesit të mos votojnë për atë parti që fut krimin në radhët e veta, atëherë mund të ndryshojë situata politike në vend. Në të kundërt, populli shqiptar duhet ndërruar me një komb tjetër”. Ai shpjegon se të fortët dhe kriminelët hyjnë në politikë “për të mbrojtur veten sepse statusi i politikanit ofron imunitet formal dhe joformal. Hyjnë edhe për të përfituar edhe më tepër, si dhe për të përfituar status social për veten”.

Si dhe pse hyjnë njerëzit me rekorde kriminale në politikë?

Hyjnë për të mbrojtur veten sepse statusi i politikanit ofron imunitet formal dhe joformal. Hyjnë edhe për të përfituar edhe më tepër, si dhe për të përfituar status social për veten.

Pse dështoi ligji i dekriminalizimit, siç ishte në rastin e zgjedhjeve vendore të 2019-ës, ku shumica e kryebashkiakëve dolën me të shkuar kriminale?

Ligjet kërkojnë vullnet politik për t’u zbatuar. Mbi të gjitha, kërkohet presioni i elektoratit kur nuk zbatohet. Te ne kjo nuk ekziston.

Si mund të ndalen apo të priten fijet e krimit me politikën?

Kur votuesit të mos votojnë për atë parti që fut krimin në radhët e veta. Aktualisht, populli ka politikanët që meriton, sepse i voton ose ua shet votën. Këtë e dinë edhe partitë, prandaj nuk e kanë problem. Në Shqipëri respektohet i forti, jo i ndershmi.

Çfarë duhet bërë që në zgjedhjet e ardhshme të mos ketë kandidatë me rekorde të tilla kriminale?

Lexo edhe :  Lumi Vjosa, Rama ndan projektin fitues të studios ‘CERBA’

Duhet ndërruar populli./FJALA.al

Afrim Krasniqi: Fijet e krimit me politikën, duhen penalitete për partitë

Të fundit

Kaosi në Kuvend/ PS kërkon përjashtimin e 7 deputetëve të tjerë të opozitës (Emrat)

Partia Socialiste ka kërkuar përjashtimin edhe për 7 deputetë të tjerë të opozitës. Deputetët ndaj të cilëve është kërkuar...

Marrëveshja për emigrantët/ Balla: 4 % e sfidës së Italisë do të trajtohet nga Shqipëria

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka folur në Komisionin e Politikës së Jashtme përsa i përket marrëveshjes Shqipëri-Itali për pritjen e emigrantëve. Gjatë fjalës së...

Me Kadare në fyt

Nga Edison Ypi Kockë në fyt, halë në fyt, qelqe në fyt, gozhdë në fyt, brisk në fyt. Këto dhe të tjera si këto janë...

Siguroi armën për vrasjen/ Lihet në burg i dyshuari i katërt per vrasjen e Liridonës

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën me paraburgim ndaj të akuzuarit të katërt, për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli. Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar...

Çfarë do të ndodhë në pranverë? Gazetari: Rama po përgatit ‘fshesën’ në parti

Gazetari Lavdrim Lita tha se kryeministri Edi Rama po përgatit një skemë të cilën ai do ta përdorë në pranverë për të shkëputur partinë...

Lajme të tjera

Web TV