Çështja “Kacifas”/ Kocaqi: Para se të fliste ekspertiza foli politika

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rreth një vit e gjysmë nga vdekja e Kostandin Kacifas, në media publikohet lajmi se nga hetimet nga ka rezultuar se minoritari grek nuk është vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë shqiptare, por ka kryer vetëvrasje.

Por “Kush e donte luftën Shqipëri Greqi”, Kësaj pyetje të Artur Zheit në “360Gradë” iu përgjigjën në debat gazetarë dhe historianë.

Historiania Eleni Kocaqi thotë: “Nuk nevojitet që ekspertiza të kalojë dy vjet dhe ende të mos ketë dalë në përfundim. Ajo duhet të kishte dalë me kohë. Por ka një problem.

Ngjarja u paragjykua, sepse në fillim foli politika. Është politika që ka ndërhyrë në problematikën juridike. Foli në Tiranë por foli dhe në Athinë.

Në Athinë qarqet ekstremiste duan me çdo kusht që duan ta përdorin politikisht, ndaj ata duan të dali vrasje edhe po të jetë vetëvrasje.

Në të dyja raste, vrasje apo vetëvrasje, një tentativë me armë ndaj policisë, nuk lë shkak tjetër. Sepse ke qëlluar shtetin. Kjo ndodh në çdo vend të botës. Ky është ligj. Kjo mund t’i ndodhte çdo njeriu me çdo lloj kombësie”.


Të fundit

Deklarata e Xhelal Mziut/ Kreshnik Spahiu: “Agimi i Artë” s’bëri asgjë më shumë në Greqi sesa PD në Shqipëri

Kreshnik Spahiu ka reaguar për video skandalin e PD-së, në të cilën Xhelal Mziu premton vrasje të tjera. “Ju thashë...

‘Befason’ Lorik Cana, prezanton me mall ish të dashurën e tij (Foto)

Lorik Cana mes siguri ka bërë për ujë të ftohtë bashkëshorten e tij mbrëmjen e sotme. Si fillim ai ndau në Instagram disa fjalë...

Zbulohet skema/ BE jep alarmin, ja si po blihen pasaportat europiane

Rusët, kinezët dhe sauditët kanë siguruar qasje të pakufizuar në Bashkimin Europian përmes Maltës, e cila po u shet pasaporta atyre të kalojnë më...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Policia blindon kufirin me Greqinë, Merkaj: Kemi informacion për…

Persona me precedentë kriminalë mund të shfrytëzojnë kufijtë tokësorë për të hyrë dhe dalë nga Greqia, për këtë arsye janë shtuar masat në dy...

“Si lopë, e shpifur”/ Acarohet Bebe Rexha dhe iu kthehet në shqip ndjekësve

Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Bebe Rexha, është mjaft e drejtpërdrejtë me fansat e saj, e herë pas here u jep atyre edhe...

Lajme të tjera

Web TV