Fondi 1.15 mld euro, Malaj: Ja sfidat kryesore të menaxhimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Eksperti i ekonomisë dhe financave Arben Malaj flet për sfidat që ka Shqipëria pasi siguroi fondet për rindërtimin.

BE dha një mesazh që i mungon Ballkanit; Europa është këtu, e organizuar në bazë të solidaritetit, ju jeni pjesa jonë. Shuma e arkëtuar, duhet vlerësuar donatorët por dhe Kryeministri. Zakonisht nuk arrihet shuma e kërkuar në konferenca e donatorëve. Është arritur të merren 400 milionë euro grante.

Shifra është më e madhe se nevoja. Gjithçka është pjesa e implemtimit. Ndërtimi i shtëpive është rreth 600 milionë euro. Sfida do të mbetet përgjegjësia në implementim dhe transparenca. Donatorët janë optimistë në fillim. Problemi do të nisë pasi vende të ndryshme kanë probleme të ndryshme. Puna më e vështirë do të jetë përdorimi efektivë i ndihmës. Strehimi është problemi kryesor, shëndetësia, arsimi, furnizimi me ujë etj.

Ka probleme me të papunët, ka probleme me njerëzit që kanë humbur bizneset. Në këtë aspekt, sapo shifra të deklarohet, qeveria do të duhet të qartësojë procedurat e çdo donatori. Do duhet të përputhen prioritetet e rindërtimit me ato që kanë donatorët. Vende të ndryshme kanë përcaktuar prioritete të ndryshme. Koordinimi i donatorëve është një proces jo i lehtë.

Stabiliteti i financave publike nuk cenohet, pasi janë garantuar 400 milionë euro grante. Këto janë para që futen në ekonomi. Me këto para ekonomia shqiptare mund të ringrihet. Nëse rritja ekonomike do rritet sa duhet, do kompesojë edhe këtë deficit të vitit të kaluar”, tha Arben Malaj në studion e Ora New.

Të fundit

Vendi im e di se çfarë ndodh kur bëni një marrëveshje me Rusinë

Nga Paula Erizanu   Gjithnjë e më shumë njerëz, përfshirë Papa Françeskun, po i kërkojnë Ukrainës të heqë dorë nga mbrojtja...

SPAK do të jetë përjetë. Po këta?

Nga Frrok Çupi Këta bëjnë lojën e hënës për kundruall SPAK. Aq më tepër që edhe ish presidenti Meta e caktoi orën kur do të...

Basha “hap listat” me email

Kryetari i Partisë Demokratike zyrtare Lulzim Basha duket se është ndërgjegjësuar mjaftueshëm që partia që drejton është në tkurrje të thellë. Pavarësisht nisjes së...

Meta nuk ndalet: Dumani dhe ndërkombëtarët janë të kapur

Kreu I Partisë së Lirisë Ilir Meta prej një jave ka nisur tre beteja njëkohësisht: së pari në sulm të hapur ndaj Prokurorisë Speciale...

Lajme të tjera

Web TV