Zuckenberg në Mynih, del pro rregullimit por nga ana e qeverisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mark Zuckenberg, drejtuesi i Facebook ka folur së fundmi në Konferencën e Sigurisë së Mynihut në Gjermani ku merr pjesë dhe kryeministri Rama.

Zuckenberg ka bërë thirrje për më shumë rregullim të përmbajtjes së dëmshme në internet, duke thënë se nuk i takon kompanive si e tija të vendosin se çfarë konsiderohet si fjalë e lirë e ligjshme.

Ai paralajmëroi se kontrolli i tepërt rrezikon cënimin e shprehjes së lirë individuale.

Gjigantët e mediave sociale si Facebook janë nën presion në rritje për të ndaluar përhapjen e informacionit të rremë. Facebook në veçanti është kritikuar për politikën e saj në reklamave politike.

Kompania aplikoi politika të reja për reklamat politike në SHBA në 2018 dhe globalisht vitin e ardhshëm. Këto rregulla kërkojnë që reklamat politike të shfaqin kush ka paguar për to, dhe një kopje e reklamës ruhet në një bazë të dhënash të kërkueshme nga publiku për shtatë vjet.

Por këtë javë Facebook tha që nuk do të përfshijë postime politike të sponsorizuara nga yjet e mediave sociale në bazën e të dhënave të saj. Postimet nga politikanët nuk kanë gjithmonë fakte të kontrolluara si pjesë e politikës së fjalës së lirë të kompanisë.

Në konferencë ai tha se mbështet rregullimin.

“Ne nuk duam që ndërmarrjet private të marrin kaq shumë vendime se si të balancojnë barazinë sociale pa ndonjë proces më demokratik,” tha ai.

Themeluesi i Facebook u bëri thirrje qeverive të krijojnë një sistem të ri rregullues për mediat sociale, duke sugjeruar se ai duhet të jetë një përzierje e rregullave ekzistuese të kompanive të telekomunikacionit dhe mediave.

“Në mungesë të një lloj rregullimi ne do të vazhdojmë të bëjmë më të mirën,” tha ai.

Lexo edhe :  Si duhet ta karikoni celularin që të zgjasë më shumë?/ Tre gabimet që bëjnë të gjithë

“Por unë në të vërtetë mendoj për shumë nga këto pyetje që janë duke u përpjekur të balancojnë barazi të ndryshme sociale nuk ka të bëjë vetëm me përgjigjen e duhur, por ka të bëjë me një përgjigje për të cilën shoqëria mendon se është e ligjshme.”

Zuckerberg gjithashtu pranoi që Facebook kishte qenë i ngadaltë për të njohur zhvillimin e “fushatave informuese” të koordinuara në internet nga aktorë shtetërorë si Rusia.

Ai shtoi se aktorët keqdashës po bëhen gjithashtu më të mirë në mbulimin e gjurmëve të tyre duke maskuar adresat IP të përdoruesve.

Për të zgjidhur këtë, Z. Zuckerberg tha që Facebook kishte një ekip prej 35,000 personash që shqyrtonin përmbajtjen dhe sigurinë në platformë. Me ndihmën e inteligjencës artificiale, ai tha se më shumë se një milion llogari të rreme fshihen çdo ditë.

“Buxheti ynë është sot më i madh se i gjithë të ardhurat e kompanisë kur dolëm në publik në vitin 2012, kur kishim një miliard përdorues,” tha ai.

Gjatë kohës së tij në Evropë, Zuckerberg pritet të takojë politikanë në Mynih dhe Bruksel për të diskutuar praktikat e të dhënave, rregulloren dhe reformën e taksave.

Përkundër reagimeve publike për çështje si reklamimi politik, Facebook thotë se numri i përdoruesve në familjen e tij të aplikacioneve – Facebook, Messenger, Ëhatsapp dhe Instagram – vazhdon të rritet.

Në fillim të këtij muaji, Whatsapp njoftoi se përdoret nga dy miliardë njerëz në të gjithë botën, më shumë se një e katërta e popullsisë së botës.

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV