Donacionet/ Skepticizmi i ekspertëve: Nuk kemi kapacitete për projekte

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekspertët e ekonomisë dhe financave shprehën mendimin se Shqipëria nuk i ka kapacitetet për të thithur të gjithë donacionet dhe grantet e Konferencës së Donatorëve.

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi e quajti “pozitive” mbështetjen, por tha se nuk ka vend për entuziazëm.

Askush nuk mund të thotë sot se sa janë grante e sa kredi. Një pjesë e mirë e kredive do të zhvillohet nëpërmjet agjencive zhvilluese. Vëmendja ndaj palës shqiptare do të jetë shumë e madhe. Mbështetja është pozitive, por nuk ka vend për entuziazëm. Struktura shqiptare nuk ka kapacitete për të absorbuar këto para”, tha Zef Preçi.

Ndërkohë, Pano Sako tha se nëse do të arrihet të përthithet vetëm gjysma e granteve të premtuara, për Shqipërinë do të ishte arritje.

Hallkat nëpërmjet të cilat do të duhet të kalojë projekti dhe më pas të alokohet fondi, janë disa kushte që duhen plotësuar. Vetëm ndërtimi i këtij mekanizmi do një periudhë që do hajë shumë kohë. Nëse do arrijmë të përthithim vetëm gjysmën e granteve, unë do jem shumë i kënaqur”, tha Pano Sako .ë studion emisionin “Arena”.

Të fundit

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga...

Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të vendit. Edhe pse nuk parashikohen...

A e vrau vajza të atin? Eksperti i sigurisë ngre dyshime të forta rreth ngjarjes

Krimi në familje ka tronditur Durrësin. 49-vjecari Pëllumb Meta është gjetur i groposur në oborrin e banesës, 13 ditë pas vrasjes. Autorësinë e ka...

Mjekët e QSUT realizojnë ndërhyrjen e rrallë kardiokirurgjikale, Rama: Rast suksesi

Mjekët e QSUT-së kanë realizuar për herë të parë në Shqipëri një ndërhyrje të rrallë kardiokirurgjikale. Ndërhyrja është realizuar duke riparuar valvulën e aortës...

Pandemia e vetmisë: Duhen fajësuar rrjetet sociale?

E mira kryesore që kanë rrjetet sociale në jetën tonë është fakti që mund të na lidhin me njerëzit në të gjithë botën në...

Lajme të tjera

Web TV