test

“Enver Hoxha gay”, ja çfarë deklaron gazetari

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nexhmije Hoxha, e veja e diktatorit Enver Hoxha ka botuar një libër me titull “Përjetime dhe meditime në jetën time politike”. Libri i botuar nga 99-vjeçarja ka hapur debate te kritikët letrarë.

I ftuar ne emisionin “Ditë e Re”, gazetari Agim Baçi tha se nuk dihet nëse botimi është për qëllime fitimesh, apo ka sinqeritet të asaj se çfarë ka ndodhur në vite me të dhe udhëheqësit e tjerë komunistë.

Për Agim Baçin, libri i saj është njëkohësisht edhe një dështim i thellë i gjithë shoqërisë shqiptare, që në këto 30 vite nuk mundi të ishte e qartë në ndëshkimin e krimeve të periudhës së komunizmit.

Interesi i moderatorit, Kelvi Kadilli për të ditur më shumë nga jeta e diktatorit, pyeti gazetarin nëse Enver Hoxha ishte gay. Dhe Agim Baçi u përgjigj kështu:

“Ata të cilët e njihnin në rininë e vet si bukurosh ai i pushkatoi dhe një nga thashethemet është pikërisht kjo gjë. Zhdukja e dosjes së tij në Francë më këmbënguljen e vetë znj. Hoxha ka qenë një nga këto aspektet që e kanë fshehur. Mendoj që perversiteti i diktaturës e përfshinë edhe këtë. Është një lloj devijimi që përfshihet në këta lloj njerëzish, pasi nuk e kanë problem fare.”

Të fundit

Protagonisti absolut i Kroaci – Shqipëri/ Gjasula hyn në historinë e futbollit botëror

Klaus Gjasula hyri në fushën e lojës si zëvendësues, shënoi autogolin që i dha avantazhin kroatëve e më pas...

Si ndikojnë temperaturat e larta në humbjen e peshës në verë, sipas ekspertëve

Teksa termometri duket se është “çmendur” dhe temperaturat jashtë janë tepër të larta, me siguri që edhe ju jeni nga ata persona që po...

Dënohet me burg ish-ministri i njohur, ja për çfarë akuzohet (Emri)

Gjykata Themelore në Prishtinë ka dënuar me tre muaj burgim me kusht dhe me 1.000 euro gjobë ish-ministrin në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiç,...

Barazimi i ndeshjes Shqipëri-Kroaci/ Reagon Rama: Kjo quhet krenari, bëni më të mirën!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar mbas barazimit qe beri kombetarja jone ne ndeshjen e forte me Kroacine. Shqipëria barazoi 2-2 ndaj Kroacisë,duke krijuar një atmosferë...

Turizmi, të huajt “vërshojnë” drejt Shqipërisë, netqëndrimet në hotele u rritën mbi 74.5%

Të huajt kanë vijuar të shfaqin interes për Shqipërinë turistike me një tendencë edhe më të theksuar në prill. Të dhënat e strukturave akomoduese të...

Lajme të tjera

Web TV