Jo 5 mln dollarë, SHBA rrit donacionin për Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të rrisin shumën e donacionit për Shqipërinë. Në Konferencën e Donatorëve në Bruksel për rindërtimin e zonave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, Uashingtoni njoftoi se do të jepte një shumë prej 5 milionë dollarësh. Pjesa më e madhe e fondit do të shkonte për transparencën e fondeve të tjera.

Por kryeministri Edi Rama bën me dije se fondi i SHBA-së do të rritet. Ambasadorja Yuri Kim i ka konfirmuar sot në takim se fondi prej 5 milionë dollarë do të shtohet.

“Falenderoj ambasadoren e SHBA për lajmin e mirë se SHBA do ta rrisin shumën e deklaruar në Bruksel për Rindërtimin. Nisja e punës së përbashkët për Akademinë e Transparencës realizon një kërkesë tonën ndaj miqve të çmuar për ta bërë Rindërtimin shembull edhe në këtë aspekt”, shkruan kryeministri Rama.


Të fundit

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...

Lajme të tjera

Web TV