SHBA e shqetësuar për 2 marsin? Yuri Kim takon Ramën, Metën dhe Bashën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Protesta e paralajmëruar e presidentit Ilir Meta më 2 mars, në bulevardin kryesor të Tiranës, duket se ka ngritur shqetësim te përfaqësuesit e Amerikës në Shqipëri. Ambasadorja Yuri Kim njofton pasditen e sotme se është takuar me liderët kryesorë në vend, Edi Ramën, Ilir Metën dhe Lulzim Bashën “për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit dhe pritshmëritë e Shteteve të Bashkuara”.

Ambasadorja amerikane kërkon nga drejtuesit e shtetit që ndërmarrin hapa të rëndësishme “në javët e muajt e ardhshëm, duke treguar pjekuri, respekt për institucionet dhe besim në proceset demokratike”.

“Presim që udhëheqësit shqiptarë të sillen në mënyrë të tillë që të jetë e përgjegjshme dhe për të mirën e popullit shqiptar. Ne e sigurojmë popullin shqiptar se ne do të jemi aty për të vëzhguar dhe kontribuar”, shprehet ambasadorja Kim.

Presidenti Meta njoftoi sot se do të nënshkruajë edhe një dekret gjatë protestës, por pa dhënë më shumë detaje.

Reagimi i plotë i ambasadores së SHBA-së

Sot u takova me Kryeministrin Edi Rama, Presidentin Ilir Meta dhe Kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit dhe pritshmëritë e Shteteve të Bashkuara. Për sa i përket specifikisht, konferencës së donatorëve në Bruksel, ne besojmë se ajo pasqyron solidaritetin, mbështetjen dhe dëshirën e komunitetit ndërkombëtar për ta ndihmuar popullin shqiptar në përpjekjet e rindërtimit pas tërmetit. Diskutuam gjithashtu edhe për pritshmëritë për transparencë dhe llogaridhënie përgjatë gjithë këtij procesi. Përveç konferencës së donatorëve, diskutova edhe për hapat e rëndësishëm që Shqipëria duhet të ndërmarrë në javët e muajt e ardhshëm, duke treguar pjekuri, respekt për institucionet dhe besim në proceset demokratike. Presim që udhëheqësit shqiptarë të sillen në mënyrë të tillë që të jetë e përgjegjshme dhe për të mirën e popullit shqiptar. Ne e sigurojmë popullin shqiptar se ne do të jemi aty për të vëzhguar dhe kontribuar.

Protesta e Ilir Metës, mediat ndërkombëtare: Kërkon rrëzimin e qeverisë

Frrok Çupi: Meta po planifikon eliminimin fizik të kryeministrit Rama


Të fundit

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni ne asnje pike dhe kjo...

PD nuk bën pas/ Boçi: Protesta do të bëhet para Kryeministrisë

Opozita nuk tërhiqet nga zhvillimi i protestës më 6 dhjetor. Këtë ka pohuar edhe nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi në emisionin “Open”. Boçi u shpreh...

Lajme të tjera

Web TV