Brexit/ Buxheti i BE-së, kërkohet shkurtim i shpenzimeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Udhëheqësit e BE do takohen në Bruksel këtë javë për të diskutuar planet e ardhshme të buxhetit të unionit. Këto negociata janë gjithmonë sfiduese pasi ka propozime nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti ku disa shtete mendojnë se shpenzojnë shumë. Këtë herë, bisedimet janë më të ndërlikuara nga largimi i Mbretërisë së Bashkuar, i cili ishte një kontribues i madh neto.

Bisedimet kanë të bëjnë me buxhetin afatgjatë ose kornizën financiare të BE-së. Ai do të përcaktojë nivelin e përgjithshëm të shpenzimeve dhe shumën që do të shpenzohet në zona të veçanta gjatë 7 viteve të ardhshme, shkruan BBC. Kuadri aktual shkon deri në fund të këtij viti, kështu që i ri do të mbulojë periudhën deri në 2027.

Gjithmonë është një sfidë e vështirë negociuese. Vendet që vendosin më shumë sesa harxhohet nga BE brenda kufijve të tyre, duan kufizim të këtyre shpenzimeve. Në këtë grup bëjnë pjesë 4 shtete: Hollanda, Austria, Suedia dhe Danimarka. Por vendet në Evropën Qendrore, Lindore dhe Jugore duan të mbrojnë shpenzimet për bujqësi dhe atë që quhet ‘kohezion’, para të destinuara për ndihmë për rajone të varfëra të BE-së.

Këto mund të përballen me shkurtime, pasi ka edhe propozime për kornizën e re që përfshin rritje në fusha të tjera. Polonia është një zë i rëndësishëm në këtë grup. Kontribuesi më i madh për të gjithë është Gjermania dhe ajo ndan dëshirën e 4 shteteve për të ulur shpenzimet.

Shpenzimet e BE-së janë mjaft të vogla në krahasim me buxhetet e qeverive kombëtare. Në periudhën shtatë vjeçare aktuale ishte fikse në 1% të ekonomisë së BE-së, pra PBB-së së saj. Në të kundërt, ajo që vendet anëtare shpenzojnë për veten e tyre në krahasim me ekonomitë e tyre kombëtare është shumë më e lartë, më shumë se 50% për disa prej tyre.

Lexo edhe :  Më pak naftë, më pak taksa; qeveria “humbi” 5.2 mld lekë

Masa e buxhetit të BE-së ka shumë rëndësi për liderët e BE-së, financiarisht dhe gjithashtu politik. Ata duan të jenë në gjendje të pretendojnë para audiencës në shtëpi se kanë arritur qëllimet e tyre dhe kanë kujdes për interesat e tyre kombëtarë financiarë.

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV