Fondi 1.15 miliardë euro/ Si do të ndikojnë në ekonominë e vendit?!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Konferenca e Donatorëve akordoi shumën rekord prej 1.15 miliardë eurosh për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Po në çfarë forme janë dhënë këto para dhe kapacitetet që duhen për thithur fondet e përcaktuara si kredi? Sa do të ndikojnë në rritjen e borxhit publik dhe në ekonominë e vendit. Analizojnë për gazetën Fjala ekspertët e ekonomisë, Prof.dr.Adrian Civici dhe kreu i Konfindustrisë, Gjergj Buxhuku

Rreth 100 vende të botës u mblodhën në Komisionin Evropian në Bruksel për të dhënë donacione e kredi për rindërtimin e Shqipërisë pas pasojave që la tërmeti i 26 nëntorit të vitit të vitit të shkuar. Në total u mblodhën 1.15 miliardë euro grante, hua dhe fonde për projekte zhvillimi. Sipas të dhënave paraprake, ende të pazyrtarizuara përfundimisht, paketa e financimit përfshin rreth 800 milionë euro kredi të buta dhe rreth 300 milionë euro grante falas. Të gjitha fondet do të përdoren për ndërtimin e banesave të shkatërruara nga tërmeti, veprave publike të dëmtuara dhe rimëkëmbjen ekonomike të vendit. Tërmet i 26 nëntorit la pas 51 viktima, qindra të plagosur, mijëra shtëpi e pallate të dëmtuara dhe mbi 10 mijë banorë pa strehë.

Në përfundim të konferencës, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pohoi se ishte pa fjalë përpara donatorëve e kreditorëve, që i besuan atij e qeverisë së tij përtej të gjitha pritshmërive. Mësohet se qeveria shqiptare dhe donatorët kanë nënshkruar një deklaratë mirëkuptimi, e cila liston një sërë parimesh se si do të përdoren fondet e grumbulluara nga donatorët si ndihmë ndaj Shqipërisë. Banesat e ndërtuara me paratë e donacioneve do të zbatojnë kodet evropiane të sigurisë dhe standardet më maksimale të cilësisë. Sipas deklaratës, i gjithë programi kombëtar i rindërtimit duhet të jetë transparent. Kriteret e tenderit për ndërtimin e banesave, menaxhimi financiar dhe kontrolli i fondeve duhet të përcaktohen në mënyrë të qartë para zhvillimit të garës. Në dokument saktësohet se përzgjedhja e familjeve që përfitojnë banesë duhet të bëhet mbi kritere të mirëpërcaktuara dhe do të jetë e hapur për verifikim edhe nga institucionet e pavarura, përfshirë vetë donatorët. Në dokument qeveria ka rënë dakord që procesi i rindërtimit të banesave do të udhëhiqet nga pjesëmarrja e banorëve përfitues. Çdo vendim duhet të merret në konsultim me banorët, veçanërisht në ndërtimin e pallateve të cilat përfshijnë shumë familje.

Po pikëpyetjet si dhe ku do të shkojnë gjithë këto para kanë nisur fill pas Konferencës së Donatorëve. Sa do të ndikojnë në rritjen e borxhit publik marrja e afro 800 milionë eurove kredi dhe a do të përfitojë apo jo ekonomia e vendit nga injektimi i gjithë kësaj shume parash. Për të bërë një analizë të thellë për këtë gazeta Fjala bisedoi me dy ekspertë të ekonomisë, Prof.dr.Adrian Civici dhe kreu i Konfindustrisë, Gjergj Buxhuku.

Lexo edhe :  Veliaj në Kavajë: Sot fillojmë maratonën për zgjedhjet e ardhshme, do fitojmë 5-0

DONACIONET DHE BORXHET

DHE VENDET ANËTARE

Bashkimi Evropian 115 milionë;

Franca 100 milionë euro grant dhe 60 borxh;

Italia 65 milionë euro;

Gjermania 11 milionë euro;

Suedia 5.6 milionë euro;

Holanda 3 milionë euro;

Danimarka 5 milionë euro;

Polonia 2.5 milionë euro;

Greqia 2.5 milionë euro;

Sllovakia 250 mijë euro;

Austria 1 milion euro;

Republika Çeke 350 mijë euro;

Sllovenia 300 mijë euro;

Finlanda 300 mijë euro;

Portugalia nuk deklaron shifër;

Luksemburgu 250 mijë euro nëpërmjet UNICEF;

Bullgaria 375 mijë euro;

Malta dhe Qipro mbështetje financiare 2 milionë lei;

Hungaria 750 mijë euro;

Irlanda nuk kanë dhënë shifër;

Spanja 2—25 mijë euro.

SHUMA= 313.2 milionë euro donacione dhe 60 milionë borxh

JASHTË BE-SË

Britania e Madhe 1 milion paundë;

Zvicra 9 milionë euro;

Turqia 45 milionë euro;

Emiratet e Bashkuara Arabe 70 milionë euro;

Katari 5 milionë euro;

Shtetet e Bashkuara të Amerikës 5 milionë USD;

Japonia 2.5 milionë euro;

Azerbajxhani 1 milion euro;

Norvegjia 21 milionë korona norvegjeze;

Koreja e Jugut 300 mijë USD;

Lihtenshtain 100 mijë euro;

Algjeria 50 mijë euro;

Brunel Derusalem 50 mijë USD.

SHUMA= RRETH 140 MILIONË €

VENDET E BALLKANIT PERËNDIMOR

Mali i Zi 750 mijë euro;

Serbia 2 milionë euro;

Maqedonia e Veriut 97 mijë euro;

Kosova 200 mijë euro;

Bosnje-Hercegovina 100 mijë euro.

SHUMA= 3.147 MILIONË EURO

HUATË NGA BANKAT NDËRKOMBËTARE

Banka Islamike për Zhvillim 365 milionë € si programe investimi në sektorë strategjikë, po ashtu dhe 50 milionë € për rikuperimin e biznesit;

Banka Botërore dhe IFC 170 milionë € hua dhe asistencë teknike;

Banka Evropiane e Investimeve 2.5 milionë € grant, gjithashtu deri në 100 milionë € hua;

Banka e Këshillit të Evropës 100 milion e 500 mijë € në grante teknike dhe 100 milion € hua;

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim 100 milionë € për rindërtimin, 1 mln € projekte dhe 18 mln € për ujësjellësin.

SHUMA= PREMTOJNË DERI NË 900 MILIONË € BORXHE DHE 102.5 MILIONË € GRANTE

ORGANIZATAT NDËRKOMBËTARE

UNICEF do të ndërtojë kopshte dhe shkolla me vlerë 500 mijë €.

Këshilli Rajonal për Bashkëpunim, do të krijohet një ekip me ekspertë që do të dërgohet në raste fatkeqësish.

Të fundit

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Lajme të tjera

Web TV