Donacionet, Islami: U dyfishua borxhi, do ketë ndikim në buxhet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tanimë janë bërë publike shifrat zyrtare për paratë e grumbulluara në Konferencën e Donatorëve, fonde që do të përdoren për rindërtimin. Më pak se 1/3 e shumës janë grante, ndërsa pjesa tjetër është hua.

Në lidhje me këto shifra, Kastriot Islami tha, se borxhi i Shqipërisë do të rëndohet.

Shqipëria pati një tërmet, por ekspertët thanë se pasojat e tërmetit erdhën më shumë jo nga tërmeti por nga qeveria. Nëse do ishin marrë disa masa minimale nuk do kishte 51 viktima. Viktimat në përgjithësi shpëtojnë ditën e parë dhe ditën e dytë.

Shqipëria nuk ka grupe emergjencash dhe i lanë atje disa ditë. Ai tërmet vuri në dukje kriminalitetin dhe injorancës që ka në parlament. Shumica e dëmeve erdhën për shkak të qeverisë. Përgjegjësi më i madh i katastrofës ndërtuese në Shqipëri është Edi Rama.

Të gjithë këta të KÇK-së i ka thirrur për të vjedhur votat. Duhet para se sa të vërteta janë ato projektet. Normalisht në çdo vend të botës defektet përballohen me buxhetin e shtetit. Ka një eksperiencë, në përgjithësi ka Konferenca Donatorësh ku bëhen premtime.

Por premtimet realizohen deri në masën 40%. Të gjitha këto e rëndojnë borxhin. Kur ka ardhur Edi Rama në 2013 ka ndenjur dy vjet duke akuzuar Berisha e ka fajin. Tani po e lë borxhin dy herë më të madh seç e gjeti. Për një vend si Shqipëria me ekonomi të brishtë, borxhi e rëndon shumë”, u shpreh Kastriot Islami në studione lajmeve të Ora News.

Të fundit

Marrin pjesë në 135 koncerte në një vit, çifti në Maryland thyejnë rekordin botëror

Një çift nga Maryland treguan entuziazmin e tyre për muzikën ‘live’ kur thyen një rekord botëror Guinness duke ndjekur...

Nëse lexoni këtë studim nuk do t’i lini më fëmijët me gjyshërit

Në epokën e teknologjisë moderne, shumë fëmijë kalojnë rreth gjysmën e kohës së tyre duke vizituar gjyshërit duke parë video ose duke luajtur lojëra...

Kush nga banorët e BBV ka fituar më shumë ndjekës në “Instagram”? Nuk do ta besoni

Social Top 5 është rubrika që jepet çdo të premte në emsionin Live from Tirana ku analizohen shifrat e ndjekësve të banorëve në Instagram. Albi...

U transferua në merkaton e janarit, Bayern pritet të largojë anglezin në fundin e sezonit

Gazeta e njohur gjermane Bild njoftoi sot (e premte) se futbollisti anglez, Eric Dier do të largohet papritur nga Bayern Munich në verë. 30-vjeçari anglez...

Rritja e pagave “shpëton buxhetin” të ardhurat në janar zgjerohen me 8%

Të ardhurat nga tatimet mbi pagat po sjellin pjesën më të madhe të rritjes vjetore te të ardhurave. Në janar të vitit 2024 të...

Lajme të tjera

Web TV